SPORTMAX FW21: REMEMBER ALL TOMORROW’S PARTIES

DENİZ AKKAYA

Koleksiyon, Oscar Wilde’ın “Her sanatçının kaçınması gereken iki şey, formun modernliği ve konunun modernliğidir.” Tek güzel şey bizi ilgilendirmeyen şeylerdir. Hiçbir şey çok modern olmak kadar tehlikeli değildir; insanlar aniden yaşlanmaya eğilimlidir,” sözünden ilham alıyor.

Çıplak ihtişamında bir Yunan Heykeli, bir Botticellian, Rönesans tanrıçası, 1940’lardan bir femme fatale, 1960’lardan bir psychedelic spiritualist, 1970’lerin bir aktivisti veya 90’ların tekno-sever… Sonbahar-Kış 2021/22 koleksiyonundaki bu çeşitlilik, örülmüş gümüş zaman ve mekân ipliği boyunca hareket eden bir kadın figürünün çoklu versiyonlarını yansıtıyor. Koleksiyon, kadınlığa bir saygı duruşu niteliğinde.  Aynı zamanda, sosyal normların dışına çıkan ve önyargılı arketiplerin ötesine geçen, kendilerini ifade eden güçlendirilmiş, otantik, özgür kadınlara bir selam niteliğindedir. Koleksiyonun özünde, 1920’leri tanımlayan ve günümüzde geri dönüş yapan belirsiz ama umut verici bir hava var. Bugün hala varlığını sürdüren cinsiyet-bükücü değerlerin öncüsü olan 20. yüzyıl ressamı, yazarı ve oyuncusu Claude Cahun, sonbahar kış sezonunun retro-fütüristik havasının da ilham perisi. Koleksiyon, maksimalizm ve minimalizm arasında bir oyun gibi.

1920’lerin akışkan konturları, vücudu bir insan sanat formuna dönüştüren siluetlerde karşımıza çıkıyor. Uzun paçalarla kaplı etekler ve pantolonlar, zaman zaman beklenmedik paraşüt şekilleriyle enerji kazanıyor; böylece hem heykelsi hem de hareket ile tanımlanabilecek paradoksal bir figür doğuruyor.  Koleksiyonda deri de önemli bir rol oynuyor, elbise, dış giyim, gömlek ve etek olarak karşımıza çıkıyor. Triko parçalar, yumuşak tiftik ipliklerle elde edilen karmaşık bir şeffaflık hissi veriyor.


ÖNERİLEN