ZAMANSIZ TREND: TIĞ İŞİ

DENİZ AKKAYA

Her yıl, her mevsim geri dönen zamansız trendleri görüyoruz. 2021 İlkbahar/Yaz kampanyalarından da çok net görüyoruz ki, tığ işi de mevsimlerin ötesine geçerek zamansız trendlerin arasında yerini alıyor.

Kışın sevdiğimiz örgü kazaklar, süveterler ve hırkalar, bu sene yaz güncellemesiyle dolaplarımızda yerini alacak gibi duruyor. Eckhaus Latta ve Isa Boulder gibi markalar, tığ işinin kış giyiminden çok öteye gidebileceğini İlkbahar/Yaz kampanyalarıyla bir kez daha göstermiş oldular.

Tığ işi, dokusuyla parçaları ilginç hale getirirken aynı zamanda rahat ve basit bir havaya da sahip olmasıyla farklı tarzda birçok insanın estetik algısıyla da uyumlu bir seçenek. Vans’ın 80’lerin başında “checkered slip-on”larını piyasaya sürmesiyle, özellikle grungy kaykaycılar ile eşleştirilen desen; bu baharda tığ işleriyle birlikte bir geri dönüş yaptı. Damalı tığ işi parçalar da artık siyah balıkçı yaka body’ler gibi dolapların temel parçası haline gelmenin eşiğinde!

Bu sezon, örgü ve tığ işi parçalar korseler, bralette’ler, plaj giyim ve kazaklar olarak karşımıza çıktı. Daha önce kış dolabımızda görmeye alışkın olduğumuz bu trend, şimdi iç çamaşırı çekmecemize kadar yayılmış durumda!

Karantinanın hayatımıza girişiyle, rahat giyime artan ilginin ardından örgünün bu geri dönüşü aslında o kadar da beklenmedik değil. Sürdürülebilirliğe odaklı yeni jenerasyon da sık sık TikTok üzerinden örgü ve tığ işlerini gösteriyor, “nasıl yapılır” videoları çekerek herkesi en azından bir atkı örmeye teşvik ediyorlar. Mayıs ayında JW Anderson’ın tığ işi hırkası Harry Styles’ın giymesiyle viral hale gelince, herkes şişleri eline aldı!

@justasupercut

an attempt to diy harry’s jw anderson sweater so i can slowly steal his personality #diy #harrystyles #upcycle #crochet Kolors

♬ breezeblocks x take a slice – .
@lilbittylivie

I made myself a knock off of harry styles’ jw anderson cardigan lmao #fyp #foryou #foryoupage #harrystyles

♬ original sound – Liv

Günümüzün hızlı tempolu, tek kullanımlık kültürü, daha basit şeylere özlem duymamıza neden oluyor. Bu nedenle de minimalizm, son yıllarda çoğu endüstrinin ve genel olarak insanlığın ilgilendiği bir konu haline gelmiş durumda.

Kendi ellerinizle tığ işi bir giysi yaptığınızda, hem çevre hem de insan bazında iyi bir adım atmış oluyorsunuz. Sadece üreticiye adil bir çalışma ortamı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda etik yollar ile üretilmiş iplikleri, yine etik bir şekilde ediniyorsunuz. Geri dönüştürülmüş ve upcycled iplikler de endüstride oldukça yeni, ancak büyüyen bir trend.

Tığ işinin başka bir bonusu ise, sessizce tekrarlayan hareketleri sayesinde harika bir stres azaltıcı aktivite! Biri size “kazağın çok güzelmiş, nereden aldın?” diye sorduğunda, “kendim yaptım!” demenin keyfinden bahsetmiyoruz bile!


RECOMMENDED