Z JENERASYONUNUN FAVORİLERİ MERCEK ALTINDA: PRINCESS NOKIA!

ALARA ALPAY

Varoluşundan beri erkekler tarafından domine edilen rap camiası, son birkaç yıldır Nicki Minaj, Cardi B ve Meghan thee Stallion gibi kadın rapçilerin yükselişi ve başarısıyla büyük bir değişimden geçiyor ve önümüzdeki birkaç yıl bu değişime liderlik yapacak biri var: Princess Nokia.

Hayatının daha çok başındayken annesini AIDS’e kaybeden Princess Nokia yani Destiny Frasqueri’nin tahmin edeceğiniz gibi oldukça zor geçen bir çocukluğu olmuş. Bir süre koruyucu ailelerin yanında kalmış ancak koruyucu annesinden şiddet gördüğü için henüz 13 yaşındayken evden kaçmış; söz yazmaya da o zamanlarda başlamış. Koruyucu aileyle yaşamak bir çocuk için zorlayıcı bir şey olsa da bu dönemde tanıştığı insanların ve evdeki bakıcının müzik zevkini benimsemiş, hatta kendi müziğinin ve tarzının bu kadar çeşitli olmasına da bu benimseme sebep olmuş. Doğup büyüdüğü kültürün hip-hop kültürü olmasına rağmen heavy metal ve rock gibi müzik türlerini de benimsemiş; hatta Red Hot Chili Peppers dinleyerek büyüdüğünü ve rock müziğin en az rap kadar hayatının içinde olduğunu da verdiği röportajlarda zaman zaman belirtiyor.

Kısacası radikal ve liberal bir çevrede büyümesi, onu New York’un yeraltı kültürüyle tanıştırmış ve kendi çeşitliliğini bu ortamda ufak ufak ifade etmeye başlamış. Şunu da belirtelim ki afro-yerli ve Puerto Rico kökenli bir kadın olarak Destiny için en önemli şey her zaman kültürünü temsil edebilmek ve saygı görmek. Destiny’nin hem siyahi hem kuir bir birey olarak kontrolü eline alabildiği yer konserleri. Her yerde olduğu gibi konser alanlarını da işgal eden erkeklere tahammül edemediğini de sık sık belirtiyor genç sanatçı 🙂 Konserlerinde sahne önünde kadın hayranlarının yer alması kümülatif olarak herkesi güçlendiriyor; Princess Nokia’ya bayılan hayranları ön safhalarda eğleniyor, dans ve eşlik ediyor, Nokia ise binlerce kadın hayranından güç alarak sanatını feminist bir enerjiyle canlandırıyor. Aynı bir ‘kız kardeşlik’ edasıyla birbirlerine güç veriyorlar.

Princess Nokia’nın Z jenerasyonu için önemi ise basit: Yıllarca bastırılmış, ezilmiş, kendi sesini duyuramamış, farklı ve kuir olduğu için patriarkal sistemde kendini ifade edememiş onlarca genç insana ilham kaynağı olması. Hem yazdığı sözlerle hem de sahne aldığı mekanları kız kardeşlerinin eğlenmesi ve kendilerini ifade etmesi için yarattığı güçlü havayla, Destiny Frasqueri 21. Yüzyılın ihtiyaç duyduğu bir sanatçı.

Patriarkal ve sömürgeci sistemin vakti doldu, zaman artık güçlü ve bağımsız kadınların zamanı!


ÖNERİLEN