Z JENERASYONUNUN FAVORİLERİ MERCEK ALTINDA: MEGAN THEE STALLION

ALARA ALPAY

1995 doğumlu Megan Jovon Ruth Pete, sıradan bir rapçi değil. Gençliğinde etkisi altında kaldığı ortam, düşünce yapısı ve kendine olan güveni sayesinde bugünün en önemli kadın rapçilerinden biri ve Z jenerasyonuna katkısı düşündüğünüzden daha fazla.

Megan’ın belki de ilk ve en büyük ilhamı, stüdyoya giderken onu kreşe bırakmak yerine yanında getiren, Holly-wood ismiyle rap yapan annesi olmuş. Megan da doğal olarak içinde büyüdüğü ortama alışmış ve 16 yaşına geldiğinde söz yazmaya başlamış. Annesi, yazdığı sözlerin fazla cinsel içerikli olmasından dolayı önünü kesmiş olsa da Megan 18’ine girdiğinde freestyle yaptığı videoları internete koyarak kariyerinin ilk adımını atmış!

Katıldığı programlar ve internete yüklediği freestyle şarkılar sayesinde hayran kitlesini artırmayı başardıktan sonra, ilk EP’si ‘Tina Snow’u 2018 yılında piyasaya sürmüş; ikinci mixtape’i ‘Fever’ ise Paper Magazine tarafından 2019 yılının en iyi albümü seçilmiş! Megan’ın tek uğraşı müzik değil!

İlk EP’sinden bu yana yükselişte olan müzik kariyerinin yanı sıra, Megan bir üniversite öğrencisi; aynı müzik kariyeri gibi, eğitim onun için olmazsa olmazlarından. 2019 da Hollywood Life’a verdiği bir röportajda her ikisinin de onun için A planı olduğunu söylüyor ve işler yolunda giderse Megan 2021 Sonbahar döneminde resmi olarak mezun olacak!

Megan gerçekten takdir edilecek bir kadın çünkü bir yandan okulu yürütürken, son iki yılın en viral şarkılarından biri Savage’ı çıkardı! Önceki yazılarımızda ele aldığımız sanatçıların çoğunun yaşadığı gibi, Megan’ın da kariyerinin en parlak dönemi, Savage ve Captain Hook şarkılarının Tiktok’ta viralleşmesiyle gerçekleşti. Sayısız dans challenge’ları, sonrasında Beyonce ile Savage Remix’i çıkarması; Megan’ı Lil Nas ve Doja gibi Z jenerasyonu içinde çok önemli konumlara taşıdı.

Vaktinde annesinin rahatsız olduğu ve doğru bulmadığı cinsel içerikli sözleri ise Megan’a en çok güç veren şeylerden biri. Megan, kendi vücudum hakkında neden şarkı söyleyemeyeyim diyor ve hem kendisini hem de onu dinleyen kızları motive olmaya ve vücutlarından utanmamaya, tam tersi gurur duymaya itiyor. Cardi B ile çıkardığı ‘WAP’ ise bunun harika bir örneği ve bizce bu şarkı ikonik şarkılar arasında yerini çoktan aldı.

Erkek rapçiler, on yıllardır istedikleri gibi cinselliği ve cinsel organlarını öne çıkaran sözler yazıyor. 90’ların başında 2 Live Crew, ‘Me So Horny’ gibi şarkılar çıkardığında resmen kahramanlar gibi karşılanmışlar ve rap camiası içinde oldukça destek görmüşlerdi. Bunun müziğin özgürleşmesi için olumlu bir adım olduğunu inkâr etmesek de 2021 yılında Megan’ın ‘dirty’ sözleri yüzünden tepki alması, bu konuda daha çok adım atılması gerektiğini gösteriyor.

Z jenerasyonu kendini olduğu gibi, nasıl hissediyorsa onu yansıtan sanatçıların inisiyatifiyle cinselliğin artık bir tabu olmadığı, herkesin özgürce kendini ifade edebildiği bir kültür içinde yaşamak istiyor. İşte Megan’ın hem bu konudaki hem de teknik yeteneği ve kendine duyduğu güven, belki de onu 21. Yüzyılın en sevilen ve saygı duyulan rapçilerinden biri haline getirecek!


ÖNERİLEN