Z JENERASYONUNUN FAVORİLERİ MERCEK ALTINDA: LIL NAS X!

ALARA ALPAY

Z jenerasyonunun favorilerinden Lil Nas X de aynı Doja Cat gibi gücünü internetten ve hayranlarıyla etkileşime girmekten alan biri!

Lil Nas X ehliyet

Lil Nas X, gerçek ismiyle Montero Hill’in, 1999’da Atlanta Georgia’dan bugün olduğu yere gelene kadar geçtiği zorlu yol, bu yolda sürdürdüğü online kişiliği ve şarkılarıyla yarattığı ivme, şimdiki başarısının ve Z jenerasyonunun favorilerinden biri haline gelmesinin en büyük sebeplerinden biri.

Atlanta’nın dışında ufak bir şehirde doğan Montero’nun annesi ile babasının o çok küçükken boşanmalarından dolayı zor bir hayatı olmuş. Liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmiş olsa da müzik kariyerini geliştirmek istediği için çok geçmeden okulu bırakmış ve bu dönemde, Six Flags ve Taco Bell gibi yerlerde çalışıp kız kardeşinin yanında kalıyormuş. Boşanan bir çiftin çocuğu olmak, sürekli taşınmak, geçici işlerde çalışmak, stabil bir eve sahip olmamak ve geçim derdiyle karşı karşıya olmak onun için ideal bir ortam olmasa da Montero belli ki internetteki varlığı ve takipçileri sayesinde motivasyon ve özgüven kazanmış.

Sosyal medyadaki varlığı şüphesiz ilk teklisi ‘Old Town Road’un popülerleşmesine yardımcı olmuş ve internet üzerinden 30 dolara aldığı bir beat üzerine kaydettiği bu şarkı, ilk önce kafa karıştırmış ve ‘alakasız’ bulunmuş olsa da, Lil Nas’ı 2019’da varmak istediği yere getirdi. Hatta Billboard Müzik Ödüllerinde country türünde ödül kazandı, ancak sonrasında şarkının ‘country türünün bütün elementlerini taşımamasından dolayı’ ödül iptal edilmişti! Durum böyle olsa da Billy Ray Cyrus’un şarkıyı keşfedip dahil olmasıyla beraber inanılmaz bir popülerlik kazandı. Buna ek olarak TikTok’taki dans challenge’ları, çoğunu Lil Nas’ın paylaştığı komik ‘meme’ler ve sosyal medya üzerindeki binlerce gönderi ve paylaşım, Old Town Road’u Billboard Top 100 listesinin en uzun süreli lideri yaptı!

O esnada ‘one-hit-wonder’ olduğu düşünülmüş ve internetin etkisiyle abartıldığı öne sürülmüş olsa da 2018 yılından beri Lil Nas X için her şey çok daha iyi gidiyor. Kazandığı ün ve destek ile kendini açabilmeyi başarmış ve 2019 yılında gay olduğunu açıkladıktan sonra korku duymadan kendini tamamen ifade edebilmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadığını da ifade etmişti; Geçtiğimiz aylarda çıkan tekli Call Me By Your Name (Montero) ise bunun bir kanıtı.

Şarkının klibini izleyen herkesin bildiği gibi Lil Nas bu video klibi yüzünden çok fazla homofobik yorumlar ve hakaret aldı. Bir an korktuğu şeyin başına gelmiş olduğunu düşünsek de Lil Nas’ı ve takipçilerini bir arada tutan, takdir edilmesine sebep olan ve gün geçtikçe daha sevilmesini sağlayan şey bu eleştirilere karşı tutumu oldu. Twitter’da bu yorumlara cevap vermekten çekinmeyen tavrı ve espri yeteneğiyle her zamankinden daha güçlü ve özgüvenli bir halde olduğunu göstermiş oldu Nas.

Uzun lafın kısası, Lil Nas X aynı Doja Cat gibi gücünü internetten ve hayranlarıyla etkileşime girmekten alan biri ve Z jenerasyonu bunun ne kadar önemli olduğunun farkında!


ÖNERİLEN