Z JENERASYONUNUN FAVORİLERİ MERCEK ALTINDA: KALİ UCHİS

ALARA ALPAY

Kali’nin sesinin sakinliği ve verdiği pozitif mesajlar artık içinde yaşadığımız yarı-distopik dünyada nerdeyse bir kurtarıcı rolü oynuyor…

1994 doğumlu Karly Marina Loaiza yani Z jenerasyonunun yeni favorilerinden olan Kali Uchis’in geçmişi, bugünkü başarısını beslemiş ve olduğu kişi olmasını sağlamış. Kali’nin gençken yaşadıkları ve büyüdüğü ortam, problematik ve zorlayıcı olarak yorumlanmaya açık olsa da sanatına çok olumlu katkılar sağlamış!

Kali Virginia’da doğmuş olmasına rağmen Kolombiyalı bir babanın kızı olduğu ve babasıyla beraber seyahat ettiği için belli dönemlerde hem Amerika’da hem de Kolombiya’da yaşamış, haliyle hem Amerika’da hem de Kolombiya’da eğitim almış. Bu sayede kültürünü ve kökenini sadece dinleyerek ve okuyarak değil, okulda ve akrabalarıyla geçirdiği yaz tatillerinde iyice öğrenmiş ve benimsemiş.

Gençliğinde multi-kültürel bir ortamda büyümenin etkilerini, son albümü ‘Sin Miedo’ya yansıtabilmiş. Kali’nin dediğine göre, İspanyolca bir albüm çıkarmak istediğinde endüstride tanıdığı kişiler buna olumsuz bakmış ve Latin Amerikan müziğinin piyasada var olan İngilizce albümler gibi başarılı olamayacağını söylemiş. ‘Telepatia’ ve ‘Fue Mejor’ gibi şarkıların bulunduğu albüm inanılmaz bir başarı yakalayınca ise bu kişiler mosmor olmuşlardır diye düşünüyoruz!

Ancak ‘Sin Miedo’nun getirdiği başarıyı yakalamadan önce Kali’nin ergenlik yılları biraz zor geçmiş; derslere ilgisi azaldığı, okulu sürekli kırdığı ve müzik ve fotoğrafçılıkla derslerinden daha çok ilgilendiği için ailesi onu evden kovmuş! Bu dönemde arabasında yaşayan Kali, bu süreci iyi değerlendirmiş ve orgunda şarkılar yazarak artistik tarafını dışarı vurmaya başlamış; ortaya çıkan ilk mixtape’i ‘Drunken Babble’, genç Kali’yi ileriye taşımaya başlamış.

Kali’nin yeteneği ve kendine özgün stili hemen fark edilmiş olacak ki, 2014’te Snoop Dogg ‘On Edge’ şarkısını onunla kaydetmek istemiş. Ardından Diplo ve Tyler the Creator gibi isimlerle kaydettiği şarkıları içeren ‘Por Vida’ albümünü piyasaya sürmüş. Çok geçmeden ise Gorillaz’ın beşinci stüdyo albümünde yer almış. Bütün bu iş birlikleri, adeta müzik endüstrisindeki herkesin Kali’nin stilini, geldiği yeri ve yeteneğini takdir ettiği anlamına geliyor!

Kali Uchis sevdiği müzik türlerini, onu iyi hissettiren duyguları ve geçmişini hatasız bir şekilde harmanlama yeteneğine sahip bir sanatçı. Şarkılarında verdiği nerdeyse rüyamsı hisler ve melodiler, sesinin sakinliği ve verdiği pozitif mesajlar artık içinde yaşadığımız yarı-distopik dünyada nerdeyse bir kurtarıcı rolü oynuyor.

Kali’nin yaşadığı her şey, ergenliğinde evden kovulması, Kolombiya’ya olan derin özlem ve sevgisi, özel hayatını ve geçmişini bu denli harmoni içinde ve huzurlu bir biçimle ifade etmesi, göründüğünden çok daha olgun olduğunu ve hayattaki problemleriyle bir noktada kendi kendine baş edebilmeyi öğrendiği anlamına geliyor. Kali Uchis her zaman sevgiyle ve saf bir niyetle yola çıktığını ve bunun başarılı olmak için en iyi yöntem olduğunu düşünüyor.

Geçmişinizde ne yaşamış olursanız olun, sizi mutlu edecek kendi dünyanızı yaratmak her zaman mümkün, yeter ki tutkularınız ve sevdiğiniz şeyin peşinden iyi niyetle koşun; aynı Kali’nin yaptığı gibi!


ÖNERİLEN