YENİ TREND: KAPSÜL GARDIROPLAR

DENİZ AKKAYA

2021’in gelişiyle 2020’nin tüm tramvalarını geride bırakıyoruz. Bu ruhani temizliği, şimdi gardıroplarımıza da uygulama vakti!

Pandemi hayatımıza girdiğinden beri, kolektif olarak daha sürdürülebilir ve minimal bir yaşam sitiline merak sardık. Genelde markalardan görmeye alışkın olduğumuz “kapsül koleksiyonlar”, sürdürülebilir bir seçenek olarak evlerimize “kapsül gardıroplar” olarak giriyor!

“Kapsül gardırop” aslında yeni bir kavram değil. Bu terim ilk olarak 1970’lerde Londra’da bir butik sahibi Susie Faux tarafından ortaya atılmış. Kapsül gardırop kısaca, modası geçmeyen ve mevsimlik parçalarla kolayca eşleştirilebilen “basic” parçalardan oluşan bir koleksiyon anlamına gelmektedir. 2020 boyunca gidecek hiçbir yer ve yapacak hiçbir şey olmadığından, dolaplarımızı boşaltmak için harika bir fırsat geçmişti elimize. Ancak bu, aynı zamanda kıyafetlerimizin gezegenimize olan etkisini düşünmek için de büyük bir fırsattı… Pandemi, moda severlerin farkındalıklarını arttırdıkları bir süreç oldu.

Modayı nasıl gördüğümüzü ve tükettiğimizi sonsuza kadar değiştiren bu yeni on yıl, moda endüstrisinin de etkisinin yüksek olduğu iklim krizine daha fazla dikkat çeker nitelikte, alevler içinde başlamıştı. Kapsül gardıroplar ise bu alevleri söndürme girişiminin küçük bir adımı olarak görülebilir. Modadaki sürdürülebilirlik hareketi yıllardır ivme kazanırken, pandemi ile birlikte, genel olarak daha az tüketim fikri de oldukça popülerleşti.

Bir kapsül gardırop yaratmak, mevcut koleksiyonunuzu, yıllarca (hatta on yıllarca) seveceğiniz parçalarla yeniden inşa etmenizden ibaret. Trend parçalar ile oynama fikri güzel olsa da aslında günlük olarak giydiğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz kıyafetler genelde “basic” parçalar oluyor. Kapsül gardırop oluşturmak, moda trendlerini tamimiyle geride bırakmak anlamına gelmiyor, daha ziyade, sadece mevcut ev içi yaşam tarzımıza ve düşünce yapımıza uygun şekilde giyinmeye yönelmemiz anlamına geliyor. Birçok kişi kapsül gardırobunu klasik, yumuşak renkli, sofistike ama çok yönlü parçalar ile düzenlerken; kimileri de giydiklerinde kendilerine neşe getiren desenli ve renkli, eğlenceli parçalar ile düzenliyor.

Gardırop ihtiyaçlarımız, geçtiğimiz sene köklü bir değişikliğe uğradı; Birçok kişi şu anda evden çalışıyor ve hafta sonları karantina uygulamalarına tabi tutuluyor. Hal böyle olunca, kıyafetlerle ilişkimiz, “bugün bunu giydim”in çok ötesine geçti! Şimdi, bir şey giyiyoruz çünkü içinde iyi hissetmek istiyoruz! Ayrıca kapsül gardıroplar, “bugün ne giyeceğim” ve “giyecek hiçbir şeyim yok” krizlerini de ortadan kaldırıyor. Temel parçalar ve seçeceğiniz renk skalası sayesinde, bir yere giderken giyinmek artık bir stres faktörü olmaktan çıkıyor. Yani, düzenli, temel parçalardan oluşan bir dolaba sahip olmak ve onları tekrar tekrar giymek, giyinmenin günlük stresini ortadan kaldırıyor!

Kapsül gardıropların popülerliği artmaya devam edecek mi? Hep birlikte göreceğiz. Ancak, gezegenimiz için satın alma alışkanlıklarımızı değiştirmek ve yıllar boyu dayanacak daha güçlü ve sürdürülebilir dolaplar inşa etmemiz şart!


RECOMMENDED