YENİ TREND: DOPAMİN MAKYAJ

DENİZ AKKAYA

Son zamanlarda “clean girl” ve “no makeup makeup” estetikleri rövaşta. Bu estetikler şuanda TikTok’ta 900 milyon görüntülenmeye sahip. Ancak dünya pandemiyi geride bırakırken daha eğlenceli ve renkli şeyler arayışındayız.

Beyoncé’nin makyaj artisti Sir John, yeni trendi, 2 senedir içinde bulunduğumuz döngünün tamamen zıt; yenilenen özgürlük ve iyimserlik duygumuzun temsili olarak tanımlıyor. Bir süredir rövaşta olan “dopamin giyim” trendinin alt dalı olarak değerlendirilebilecek bu trend, dopaminin fiziksel salınımını harekete geçirmek ve modunuzu yükseltmek için parlak tonlar kullanmaktan ibaret.

Dopamin güzelliğinin önemini gerçekten anlamak için dopaminin ne olduğunu ve nasıl üretildiğini anlamak gerekir. Dopamin, sinir sistemimizde nöronlar arasında mesaj gönderen “iyi his” hormonuna verilen isim.

Dopamini vücudunuzun kendi ödül sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bir motivasyon, ödül ve takviye döngüsü üzerinde çalışır ve beyniniz bir ödül beklediğinde aktive edilir. Çikolata yemek, seks yapmak veya egzersiz yapmak gibi size zevk veren bir şey yaparken beyniniz endorfin salgılar ve Elle Woods’un bilge sözlerini alıntılayacak olursak “endorfinler sizi mutlu eder”.

Bu endorfinler, vücutta daha yüksek bir dopamin salınımını tetikler, bu da daha fazlasını istemenize neden olur ve böylece mutlu zirveye yol açan aktivitenin daha fazlasını ararsınız.

Ancak dopamin üretimini teşvik eden sadece fiziksel aktivite değildir. Limon sarısı, pembe, mavi ve turuncu gibi renklerin de dopamin seviyelerini yükselttiği ve ruh halinizi iyileştirdiği defalarca kez kanıtlanmıştır. Tam da bu yüzden renk terapisi dediğimiz şey var olmuştur. Ve sonucunda da “dopamine güzellik”. Renklerin etkileri birkaç yüzyıl boyunca incelenmiş ve sıcak tonların gücü arttırdığı, soğuk tonların konsantrasyonu arttırdığı ve soluk yeşillerin huzuru arttırdığı kanıtlanmıştır.

2022 Dopamin trendi, Euphoria, Half Magic ve Haus Laboratories gibi markaların aşk çocuğu da diyebiliriz. Kontür ve şekillendirmenin de panzehri…


ÖNERİLEN