YENİ NESİL SÜRDÜRÜLEBİLİR MALZEMELER

DENİZ AKKAYA

Gezegenimiz varoluşsal bir krizin içinde. Yeni nesil doğa ana için savaşırken ve yetkilileri acil önlem almaya çağırırken, birçok sektör alışkanlıklarını değiştirmekten uzak.

Moda endüstrisinin iklim krizi üzerindeki etkisi oldukça fazla. Ancak pandemi, moda da dahil olmak üzere birçok endüstrinin gözünü açmış bulundu. WWF’e göre, tekstil endüstrisi her yıl soluduğumuz havaya karışan 1,7 milyar ton karbondioksit salıyor. Bir kilo pamuğu üretmek için yaklaşık 20.000 litre suya ihtiyaç vardır – tek bir kot pantolonu üretmek için de aynı miktar su harcanır – ve pamuk, her yıl üretilen tüm giysilerin yaklaşık %40’ında bulunabilir. Buna ek olarak, dünya tekstillerinin% 85‘i her yıl sentetik malzemelerin çoğunun doğaya karışamadığı çöplüklerde bulur kendini. Diğer kumaşlar ya okyanusa çok büyük miktarlarda mikro plastik salıyor ya da büyük ölçüde hayvan derisi bazlılar. 

Kendimizi ve gezegenimizi yeniden inşa etmemiz gereken bu dönemde, zararlı alışkanlıklarımızdan vazgeçip alternatif ve çevre dostu çözümlere yönelmenin zamanı geldi. Geçen yıl Stella McCartney, mantarların köklerinden üretilen Mylo adlı suni deriden üretilmiş parçaları piyasaya sürdü. Hermes kısa sürede trende katıldı ve mantardan yapılmış vegan deri çantalarını tanıttı.

Yeni nesil malzemeler oldukça popüler! Genellikle, yeni nesil malzemeler doğadan ilham alır ancak giyimden tıbbi alanlara kadar çok sektörlü kullanım için modern teknolojilerle özel olarak uyarlanır. Hayvansal veya fosil yakıt bazlı tekstillerin yerini almak üzere tasarlanan bu yenilikler, mantar ve kahve telvesi gibi çeşitli malzemelerden elde ediliyor, hassas fermantasyondan doku mühendisliğine kadar çeşitli teknolojilerden yararlanıyor ve spor ayakkabılar, tozluklar ve el çantaları formunu alıyorlar.

Nike, Patagonia, Crocs, Ralph Lauren gibi markalar da dahil olmak üzere herkes bu malzemelerle yeni ürünler ve ortaklıklar duyuruyor! 2026 yılına kadar, yeni nesil malzemelerin 2,2 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi bekleniyor. 

22 Haziran’da yayınlanan yeni Sektörün Durumu Raporu: Yeni Nesil Malzemeler, deri, kürk ve ipek gibi hayvan türevli muadillerinin yerini almak için sürdürülebilir, yüksek performanslı malzemeler yaratan küçük ama hızlı büyüyen kuruluşların sektörüne türünün ilk örneği bir genel bakış sunuyor. Rapor, hücre kültürlü egzotik derilerden bitki bazlı kumaşlara kadar hayvansız malzeme alanında inovasyonu hızlandırmak için 2020’de kurulan kar amacı gütmeyen MII tarafından yayınlandı. 

Markalar, yeni nesil malzeme girişimleriyle çalışarak, muhtemelen hayvansız alternatifler konusunda daha fazla destek ve farkındalık yaratacak ve giderek daha etik ve sürdürülebilir ürünlere yönelen etkili genç Z Kuşağı tüketici grubunu yakalayabilecekler. 

Peki bu malzemeler neler?

Pinite, aksi takdirde gıda atığı olarak kabul edilecek olan ananas dış kısımlarından yapılmış vegan bir deridir. Recork, şarap mantarlarını ayakkabı tabanları gibi sürdürülebilir malzemelere dönüştürüyor. Algix’in ürettiği Bloom Foam, performans köpüğü yapmak için yeşil suyu (yosundan) temiz suya dönüştürür. Portakal lifi kumaş, portakal suyu pulpundan yapılır. Meyve derisi ise adı üzerinde, meyvelerden yapılan bir deridir. Tüm bu büyüleyici malzemelerin ortak bir noktası vardır: Hepsi sürdürülebilir ve çevre dostu. Gelecek nesil malzemede gelecekteki büyüme, moda endüstrisi için iyi bir haber çünkü geleceğin modasını daha sürdürülebilir hale getirebilir. 

Ancak, eski sistemler aynı kalırsa malzemeleri değiştirmemiz bizim için hiçbir işe yaramayacaktır. Bu teknolojinin adil yatırımlarla tüm dünyaya yayılmasını sağlamak için bilinçli adımlar atmalıyız. Günün sonunda kıyafetlerimizi malzemeler değil, insanlar yapıyor…


ÖNERİLEN