Fotoğraf: Loops Beauty&MILK Makeup x Very Good Light

YENİ CİLT BAKIMI SEVDALILARI: ERKEKLER!

DENİZ AKKAYA

Cilt problemlerinin bir cinsiyeti yokken, ürünlerinin neden olsun ki?

Allied Market Research’e göre, erkek kişisel bakım pazarının 2022 yılına kadar 166 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yükseliş eğilimi tabi ki dünyanın erkeklik kavramının değişmesiyle de doğrudan alakalı. Genç erkekler denemeye daha açık ve bu yeni kozmetik ürünlerini deneyecek kadar kendilerine güveniyor. Ancak, tüketici davranışlarındaki değişikliklere ve erkek güzellik ürünlerine artan talebe rağmen, çoğu marka bu beklentileri karşılayamıyor. Bu, özellikle de basmakalıp cinsiyet rollerini ilke edinmiş ve geleneksel erkeklik imajını destekleyen markalar için geçerli.

Talepleri karşılayamayan markalar, tüketici taleplerine daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yanıt veren markalara büyük bir fırsat sunuyor. Foreo, Çin’de erkek kişisel bakım ürünlerine artan talebi görüp, “Foreo Luna Men” adlı sakal temizleme aracını Çin piyasasına sundu. Peki, ne mi oldu? Çin’deki en popüler güzellik cihazı haline geldi ve şu anda ülkenin güzellik cihazı pazarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Kadın güzellik endüstrisi ile erkek güzellik endüstrisi arasındaki eşitsizlik yıllardır süregelen bir konu. Girdiğimiz her market ve güzellik mağazasında kadınlar için ürünlerle dolu raflar görüyoruz. Her ihtiyaca hitap eden losyonlar, serumlar, spreyler ve daha bir sürü farklı ürün! Ancak erkek reyonuna baktığımızda durum tamamen farklı. Erkek bölümünde tıraş malzemeleri ve 3’ü 1 arada şampuanlar dışında bir şey görmek maalesef pek mümkün olmuyor.

Fotoğraf: Horace
Fotoğraf: Horace

Güzellik, 532 milyar dolarlık dev bir endüstri. Ancak, erkekler bu dev endüstrinin yüzde 1’inden daha azını oluşturuyor. Kadınlar her gece 10 adımlık cilt bakımı rutinlerini titizlikle uygularken, erkekler 3’ü 1 arada şampuan, saç kremi ve vücut yıkama ürünleri ile tüm işlerini hallediyor. Güzellik raflarımızdaki kültürel baskı, bugün görünmez bir ikili olarak kendini gösteriyor: “kadınlar için” ve “erkekler için”. “Kadınlar için” pastel etiketler ve ışıltılı yazı tipleri, “erkekler için” tamamen siyah ambalajlar…

Ünlü birinin markasından çok daha fazlası olan Fenty Skin, cinsiyetsiz, vegan, çevre dostu ve çeşitliliği, özgünlüğü ve tüm etnik kökenleri kutlayan bir mesajla Temmuz ayında piyasaya sürülmüştü. Aynı Fenty Beauty gibi endüstride yeni fakat gerekli diyaloglar başlatan Fenty Skin’in başarısındaki temel faktörlerden biri, kapsayıcılığı hem ürünleri hem de kampanya mesajları açısından bütüncül, otantik ve göstermelik yapmıyor oluşudur. Bir diğer önemli faktör ise, markanın tüm cinsiyetleri kapsıyor oluşu. Erkek, kadın ve ikili cinsiyet sisteminin dışında marka elçileri içeren bir cilt bakım markası bugüne kadar çok sık gördüğümüz bir şey değildi. Fenty Skin’in marka elçileri arasında, kendini ikili cinsiyet sisteminin dışında tanımlayan Zanaughtti ve kuir olarak tanımlayan sanatçı Lil Nas X yer alıyor. Rihanna işte bu şekilde hem Fenty Beauty hem de Fenty Skin ile Z jenerasyonunun gönlünü fethetmeyi başardı.

Z kuşağının ikili cinsiyet sistemine karşı artan ilgisizliği, güzellik endüstrisini değişime zorlayacak etken olacak gibi duruyor. Bu jenerasyonun cinsiyetsiz güzelliği desteklemesinin nedeni ise çok basit: bir kapatıcı hangi cinsiyetle özdeşleştiğinize bakmaksızın, gece geç saatlerin etkilerini maskelemek isteyen herkes için mucizeler yaratır! Yıl 2020 ve erkeklerin de iyi gözükmek istemesi fikri artık radikal değil.

Kapak fotoğrafı: Milk Makeup x Very Good Light


ÖNERİLEN