YEE-HAW! COWGIRL YAZINA HOŞGELDİNİZ!

DENİZ AKKAYA

Parmak arası terlikleri unutun, cowboy çizmelerimizi sahile taşımanın zamanı geldi!

Eşofman ve terlikler içinde geçirdiğimiz neredeyse 2 senenin ardından, normale dönüş ile birlikte eğlenceli moda trendleri de canlanmaya başladı. Kroşe parçaların popülerliğinde şimdi ise kovboy çizmelerinin gözü var!  Havalar ısındıkça Kourtney Kardashian, Kendall Jenner ve Dua Lipa gibi ünlülerin, country esintili yaz stillerinden kaçamaz olduk.

Ralph Lauren, kovboy çizmelerini ilk kez 1979’da podyuma taşıyarak, onları modaya uygun hale getirdi ve podyumda kot pantolon ve kovboy şapkaları gibi vahşi Batı aksesuarlarıyla destekledi. Daha sonra moda ikonu Prenses Diana’nın eşofman ve kot pantolonu içine sıkıştırdığı kovboy çizmeleriyle görüntülenmesiyle, bu parçalar moda tarihinde alanını çizmeye başladı. Lil Nas X ve Mitski’nin 2018 albümü Be the Cowboy’un aşırı ünlü teklisi “Old Town Road”un yanı sıra, yeni Amerikan kovboyu, kapsayıcı bir Batı estetiği ile ilişkilendirildi. Bu da, A$AP Rocky’den Gigi Hadid’e kadar herkesin kovboy çizmelerini evrensel olarak benimsemesine neden oldu! Artık her renk, baskı ve malzemede bulabileceğiniz kovboy çizmeleri, yeni normaldeki özgürleşmemizi yansıtıyor.

Kovboy şapkaları ve bolo kravatlar gibi rodeodan ilham alan diğer parçalar da trend olma yolunda ilerliyor. Ancak şu anda en çok ivme tabiki de kovboy çizmelerinde. Bu rodeo yaz trendi, sonbaharda tasarımcılardan nelerin geleceğine dair ufak bir fragman da olabilir. Louis Vuitton, Celine ve Acne Studios yeni koleksiyonlarında kovboy çizmelerine yer verirken, Isabel Marant ve Etro’nun bu sezonki koleksiyonlarında çokça vahşi Batı unsurlarına rastlandı.

Etro SS22
Louis Vuitton Resort 2022
Isabel Marant FW21


ÖNERİLEN