YAZ IŞILTISI: SERUMLAR, YAĞLAR VE NEMLENDİRİCİLER

DENİZ AKKAYA

Güneş parlarken ve sıcaklıklar yükselirken, cilt bakım rutinlerimizi yaz için ayarlamanın zamanı geldi.

Yaz aylarında vücudumuz daha fazla terler ve bu da cildin doğal olarak daha fazla yağ üretmesine neden olur. Hidrasyon ve yağ üretimi arasında bir denge sağlanması oldukça önemlidir çünkü bu aylarda yaşadığımız fazla yağ üretimi, sivilce veya diğer cilt tahrişlerine yol açabilir. Yeterli cilt hidrasyonu, cam cilt etkisinin yanı sıra, ince çizgileri dolgunlaştırmak, akne ve tahrişi engellemek ve nem bariyerinizin toksinleri dışarı atabilmesini ve besinleri hücrelere taşıyabilmesini sağlamak gibi birçok nedenden dolayı önemlidir.  Başka bir deyişle, cildinizin her temel işlevi, onu nemli tutmanızı gerektirir.

Yağlı, yoğun nemlendiricilerinizi yaz aylarında su bazlı, hafif formülasyonlu kremlerle değiştirmelisiniz. Hyalüronik asit veya gliserin gibi bileşenlere sahip ürünlere yönelin; her ikisi de nemlendirici olduğundan, suyu cildinize geri çekmeye yardımcı olurlar.

Akneye meyilli ciltler, salisilik asit gibi peeling içerikli bir nemlendiriciyi yaz rutininize ekleyebilirsiniz; yağ üretiminizi dengelerken sivilceleri uzak tutarsınız böylelikle. Ancak rutininize çok fazla eksfoliyan (peeling etkili içerik) katmamaya da dikkat etmelisiniz. Cildi gereğinden fazla eksfoliye etmek, cildinizin daha fazla yağ üretmesini tetikleyebilir.

Cilt tipiniz tam olarak “kuru” kategoriye giriyorsa, tüy kadar hafif bir yüz yağı deneyebilirsiniz. Doğru formülasyonlu hiçbir yağ, cildinizi yağlandırmaz. Ayrıca, bir kremin üzerine sürdüğünüz yağ, su kaybını önlemek için nemi hapseder – kuru ciltler için büyük bir bonus.

Yaz rutininize eklemeniz gereken, cildinizi ışıl ışıl yaparken aynı zamanda derin nemlendirme sağlayacak serumları, kremleri ve yağları yazdık:

Kremler

Drunk Elephant – Protini Polypeptide Cream:

Protini’nin tescilli formülü, neredeyse ilk uygulamadan itibaren cildi yenileyerek,daha genç ve canlanmış bir görünüm sağlar. Yağlı ciltlerin çok seveceği bu ürün, hafif formülasyonu ile yaz ayları için ideal.

Cosrx – Oil-Free Ultra-Moisturizing Lotion

Tüm cilt tipleri tarafından günlük kullanıbilecek yağ içermeyen bir nemlendirici!
İçeriği vitamin ve antioksidanlarla dolu olan, tahriş olmuş cildi etkili bir şekilde sakinleştiren ve tedavi eden, cilt dostu, hafif bir losyondur. Özellikle yaz aylarında kuru ciltler çok sever bu ürünü!

BELIF – The True Cream Aqua Bomb:

Hafif jel-krem dokusu ile bu yağsız krem ​​yoğun nemlendirme sağlar. Cilde tazelik ve nemlendirme sağlamak için erir. Pürüzsüz, yumuşak ve esnek bir görünüm için gözenekleri azaltır. Normal veya yağlanma eğilimi olan karma ciltler için uygundur.

Yağlar ve Serumlar

YOUTH TO PEOPLE – Superberry Hydrate + Glow Dream Oil:

Hızlı emilen bu yüz yağı, cildi anında nemlendirerek ipeksi yumuşaklık ve ışıltı sağlar. Skualen, Jojoba ve Ayçiçek Yağları ve antioksidan bakımından zengin süper meyve karışımı, susuz kalmış cildi anında aydınlatır ve canlandırır.

Klairs – Freshly Juiced Vitamin Drop Serum:

Freshly Juiced Vitamin Drop, Kore güzellik çevrelerinin favorisi olmakla kalmaz, burada aradığımız yaz profiline mükemmel bir şekilde uyar: hafif, kolay emilen ve son derece etkili. Bu serum, gücünü C vitamininden alarak akne izlerini yok eder ve sivilcelenmeyi engeller. Ayrıca, C vitamni konsantrasyonu formülasyonda yüksek dozda olmadığından, hassas cilt tipleri için de uygundur.

Missha – Time Revolution First Treatment Essence:

Çok sevilen Missha Time Revolution serisi baştan sona harika ve bu ürün yaz rutininin olmazsa olmazlarından diyebiliriz. Üç güçlü bileşen içerir: Ölü cilt hücrelerini dökmenize yardımcı olacak AHA; Cildi yumuşatan BHA; ve cildinizi aydınlatan ve derinlemesine nemlendiren fermente maya özü.


ÖNERİLEN