YAZ AKSESUARI: ÖRGÜ ŞAPKALAR

DENİZ AKKAYA

Son zamanlarda örgü ve kroşe, dolaplarımızda kazaktan mayoya kadar çok farklı formlarda yerini aldı. Instagram’a göre ise, örgü şapkalar bu yazın en sevilen parçası olacak gibi duruyor!

Pandeminin hayatımıza soktuğu tüm DIY projelerinden en uzun süre hayatımızda kalacak olanı, tığ işi gibi gözüküyor. Bella Hadid’in bu hafta Instagram sayfasında paylaştığı fotoğrafta taktığı kroşe ‘bucket’ şapka, Gen Z’nin favorisi trendin en güzel örneklerinden biri. Popülerliğini TikTok’tan alan örme şapkalar, moda dünyasını resmen kasıp kavuruyor!

İlk olarak Gen-Z tarafından benimsenen şapkalar, Kamala Harris’in kızı Ella Emhoff, Bella Hadid ve Blanca Mirò’nun sık sık kullandığı bir aksesuar haline geldi. Eğlenceli ve sürdürülebilir bu aksesuar, harika bir ara-sezon ‘must-have’i de diyebiliriz. Hem üşümenizi engelleyen hem de yazın güneşin bunaltıcı sıcağından koruyan çok yönlü örgü/kroşe şapkalar, hava koşullarını öngöremediğimiz bu dönemler için oldukça pratik ve şık bir çözüm sunuyor. Bu aksesuarın pratiklikliği en çok da Gen-Z’nin ilgisini çekti; Depop, TikTok, Etsy, Vinted ve Instagram, birçoğu kendi stillerini yapan ve satan genç zanaatkarların girişimleriyle doldu.

Kroşe çılgınlığı lüks modaya da sızdı. Palomo Spain ve Gabriela Hearst gibi bazı markalar son koleksiyonlarında tığ işi trikolara yer verdiler. Prada, kült logolu plakalı ‘bucket’ şapkasının kroşe bir versiyonunu bile satışa çıkardı!


ÖNERİLEN