Y2K ÇILGINLIĞI: GÜZELLİK TRENDLERİ DE GERİ DÖNDÜ!

DENİZ AKKAYA

TikTok’ta 3 milyar görüntülenmeye sahip #Y2K’in geri döndüğünü artık hepimiz biliyoruz. 

Karantina boyunca evde çok zaman geçirmek, geçmişe özlem duyarak nostaljik hissetmemizi sağladı. Bu, kıyafetlerimize de yansıdı tabii. TikTok’un güzellik içerik üreticileri bu dönüşümde büyük bir rol oynadı ve hatta güzellik YouTuber’larının sonunu getirdi diyebiliriz! Nötr tonlar ve renkli stiller giderek daha popüler hale geldikçe, kalın, kat kat makyajların modası geçti.

TikTok sınırlarının ötesinde Megan Thee Stallion, Lizzo, SZA ve Dua Lipa gibi ünlüler Y2K estetiğini benimsedi ve onu pop kültürü köklerine geri taşıdı.  Düşük bel kotlar, çıtçıt tokalar, platform parmak arası terlikler… Böylece 2000’ler tüm gücüyle geri geldi! 

Y2K yaşam tarzının ilk damgasını vurmasının üzerinden yirmi yıldan fazla zaman geçmiş olsa da, trend Z Kuşağı’nın ilgisini çekmeye devam ettikçe, bir süre daha her yere hüküm edecek gibi duruyor.

 PARLAK DUDAKLAR

Sadece ve sadece mat rujlar sürdüğümüz zamanları hatırlıyor musunuz? Mat dudak dönemi, güzellik YouTuber’larının şöhrete yükselişine, Kylie Jenner’ın üzerine imparatorluğunu inşa etmesine ve kupkuru dudaklarımıza tanıklık etti.

Y2K modası gittikçe daha popüler hale geldikçe, dönemin güzellik trendlerinin de geri dönüş yapması kaçınılmazdı. Böylece neme doymuş, dolgun ve ışıl ışıl dudakların dönemi başladı!

GÖRÜNÜR DUDAK KALEMİ

Bugün, dudak kalemi ve parlatıcı kombinasyonu, 90’lar ve 2000’lerde olduğu kadar ikonik!

YOĞUN ALLIK

2000’li yıllarda en sevdiğimiz ünlülerin eli konu allık olduğunda biraz ağıra kaçıyordu. “Az ve öz” o zamanlar söz konusu bile değildi. Şimdi ise Doja Cat gibi ünlülerin bu stile yönelmesi ve K-Pop ve kültürüne duyulan özel ilgiyle birlikte geri dönüş yaptı!

RENKLİ EYELINER VE FAR

90’ların sonu ve 00’ler rengarenk göz makyajlarının altın zamanıydı. İşlerin 2021’de de aynı olduğunu görmek isterseniz, TikTok’ta 15 dakika geçirmeniz yeterli olacaktır. Her rengin dahil olduğu bu trendin favorileri 2000’lerde olduğu gibi şimdi de yeşil, mor ve mavi tonları.

TAÇLAR

Taçlar 90’ların sonuna doğru hayatımıza girdi. Saçınızı yüzünüzden geri tutarken, muazzam bir baş ağrısına sahip olmanın en kolay yolu!

AÇILMIŞ/ İNCE KAŞLAR

İnce kaşların geri gelmesi asla ve ASLA mümkün değildir diye umuyoruz. 2021 yılında artık kaşlarımızı fazla fazla almıyor, onu  yerine onları açıyoruz.

SPACE BUNS

Bir zamanlar rave sahnesinde popüler olan space buns, Y2K trendleriyle birlikte ana akım medyaya geri dönüyor.


ÖNERİLEN