Fotoğraf: Arnaud Lajeunie

Y/PROJECT’İN AKIŞKAN KARARI

DENİZ AKKAYA

Kısa bir süre önce Diesel’in kreatif direktörü olarak atanan Glenn Martens, erkek ve kadın kıyafetlerini tek bir koleksiyonda birleştirerek Y/Project markasının defile programını hafifletmeye karar verdi.

Paris merkezli tasarımcı, Ocak ve Haziran aylarında Paris Erkek Moda Haftası’nda bu birleşik koleksiyonu sunmayı planlıyor. Karantina dönemi boyunca büyük koleksiyonlar üreten Martens, bu tasarımlara ikinci bir hayat vermeye ve markanın alameti farikası olan bükülmüş formlara odaklandı.

Haziran 2020’de, asla satışa çıkmayan imza tasarımlarından oluşan çevre dostu koleksiyon Evergreen’i piyasaya süren tasarımcı bu karar ile ilgili: “Markamızı, sevdiğimiz moda endüstrisini daha da korumak için, yılda dört moda haftasının yüksek temposunu takip etmemeye karar verdik. Y/Project ayrı ayrı dört koleksiyon sergilemeyi bırakacak ve kadın ve erkek koleksiyonunu daha büyük, daha sürdürülebilir bir koleksiyonda birleştirecek” dedi.

Geçen yaz ANDAM fonundan 150.000 Euro’luk bağış ile desteklenen tasarımcı, “Zaman kazanmanın yanında, bu altı aylık süre ekibime keşfetmek için daha fazla özgürlük ve bizden beklediğiniz ilgi çekici tasarımları yaratmak için daha fazla zaman verecek” demişti.  

Değişiklik, Martens’in sürdürülebilirlik için daha fazla zamana ve ayrıca “yaratıcılık ve deneyime” ihtiyaç duymasından kaynaklanıyor. Ugg, Linda Farrow ve Canada Goose ile deneysel kıyafetleri ve işbirlikleri ile tanınan marka bu kararıyla Givenchy, Jacquemus ve Balmain gibi markaların arasına katılmış oldu.

SS21 Canada Goose

Martens, koronavirüs salgınıyla ilgili süregelen belirsizlikler göz önüne alındığında, koleksiyonun basına ne zaman ve nasıl sunulacağına henüz karar vermemiş olsa da Diesel ile ilk koleksiyonunu 2022 ilkbahar sezonunda sergilemesi bekleniyor.


ÖNERİLEN