UKRAYNA YARDIM LİNKLERİ

Rusya’nın Ukrayna’yı haksız işgali üç yönden devam ediyor. Rus ordusu Belarus’tan güneye, Kırım’dan kuzeye, Rusya topraklarından da batıya doğru ilerliyor. Her geçen gün korkunç haberler aldığımız bu zamanlarda, nasıl yardım edeceğiniz konusunda çaresiz hissediyorsanız; güvenilir yardım linkleri ve çabalarını aşağıda bulabilirsiniz.

BAĞIŞ

Ukrayna halkı tarafından hazırlanmış, yardımda bulunabileceğiniz güvenilir organizasyonların listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

1. İlaç ve İnsani Yardım

United Help Ukraine ülke içinde yerinden edilmiş Ukraynalılara, çatışmadan etkilenen herkese ve yaralı veya öldürülen askerlerin ailelerine bağış, yiyecek ve tıbbi malzeme alır ve dağıtır. Buradan bağış yapabilirsiniz. 

Nova Ukraine, Ukrayna merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, vatandaşlara bebek maması ve hijyen ürünlerinden giysi ve ev gereçlerine kadar her şeyi sağlıyor. Buradan bağış yapabilirsiniz.

People in Need sahada 200.000’den fazla kişiye insani yardım sağlıyor. En çok ihtiyaç duyanlar için gıda paketleri, acil barınma, içme suyuna güvenli erişim, hijyen malzemeleri ve ısınma için kömür sağlıyorlar. Tıklayınız

The Ukrainian Red Cross mültecilere yardım etmekten doktorları eğitmeye kadar birçok insani iş yapıyor. Tıklayınız.

2. Çocuklara yardım

UNICEF Ukraine bombalamalardan zarar gören okulları onarıyor ve çatışmalardan etkilenen çocuklara acil müdahale sağlıyor. Tıklayınız.

3. Gazetecilere Yardım

The Kyiv Independent Kendisini “Yazarın bağımsızlığını savundukları için Kiev Post’tan kovulan gazeteciler tarafından yaratılmış” olarak tanımlıyor. Patreon veya GoFundMe bağış kampanyasına bağışta bulunarak bağımsız Ukraynaca İngilizce yayın yapan medya kuruluşunun direnişine yardımcı olabilirsiniz.

Ukraine World 2014 “Revolution of Dignity.” sırasında uluslararası gazetecilere yardım eden gönüllü bir girişimden ortaya çıkan bağımsız bir İngilizce multimedya projesidir. Patreon‘una bağışta bulunarak onu destekleyin.

4. Mültecilere Destek

Tabii ki, birçok Ukraynalı için geniş çaplı savaş tehdidi onları komşu ülkelerde güvenlik aramaya itiyor.

Buraya bağış yaparak mültecilere destek olabilirsiniz.

PAYLAŞIM YAPMAYA DEVAM EDİN

Haberleri takip edip, sosyal medya kamu oyunu daha da büyütmek için takip edebileceğiniz güvenilir kaynakları aşağıda bulabilirsiniz.

The Kyiv Independent 

The Kyiv Independent has been a leading voice on the front lines, covering a timeline of ongoing events since the beginning and highlighting those who have been most affected by the violent attack. The English-language outlet is continuously reporting on how the invasion and conflict are impacting citizens, the economy, as well as Ukrainian foreign politics. Keep up to date on its website here, or on the Twitter page here

Kiev Independent, en başından beri devam eden olayların zaman çizelgesini yayınlayarak ve şiddetli saldırıdan en çok etkilenenleri vurgulayarak ön saflarda duyulan bir ses oldu. İngilizce yayın yapan kuruluş, işgal ve çatışmanın vatandaşları, ekonomiyi ve Ukrayna dış politikasını nasıl etkilediğini sürekli olarak bildiriyor. Web sitesindeki güncel bilgileri buradan veya Twitter sayfasından buradan takip edin.

The New Voice of Ukraine

Haberleri üç farklı dilde (İngilizce, Ukraynaca ve Rusça) kapsayan Ukrayna’nın Yeni Sesi, yalnızca son dakika haberlerini yayınlamakla kalmıyor, durumun bu noktaya nasıl geldiğini ayrıntılandıran durum hakkında bilgilendirici analizler yayınlıyor ve sürekli olarak Ukraynalı bilim adamları ve uzmanların, durumun tonu hakkında bir fikir vermeye yardımcı olan editörlere mikrofon uzatıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

Ukraine World

Web sitesinde son dakika haberleri ve zaman çizelgesi güncellemeleri yayınlamazken, sosyal medya hesaplarında oldukça aktif. Ön saflardaki bağımsız gazetecileri ilk elden görüntüler topluyor ve hesabını takipçilerinin güncel bilgileri takip etmek için başvurabileceği diğer bilgilendirici kaynakları paylaşıyor. Buradan takip edebilirsiniz.

Kyiv Post

Kyiv Post, bu listedeki bağımsız olmayan tek medya kuruluşudur ve devlet tarafından finanse edilen kuruluşları takip edenlerin devlete bağlı olduklarının farkında olmaları önemlidir. Daha fazlasını buradan web sitesinde okuyabilir veya buradan Twitter’da takip edebilirsiniz.

Follow Informational Accounts on Social Media:

Haber almak ve tüketmek için ilk kaynağınız sosyal medya ise, son dakika haberlerini ve vatandaşlara nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için bu hesapları takip edin ve bildirimlerinizi açın.

Stand With Ukraine

Kısa ama bilgilendirici Instagram gönderileri ve hikayeleri yükleyen Stand With Ukraine, devam eden duruma dayalı bilgi özetlerini ve takipçilerin vatandaşları nerede olurlarsa olsunlar destekleyebilecekleri yolları paylaşmaya adanmış bir topluluk sayfasıdır. Buradan takip edebilirsiniz.

Svidomi 

Devam eden çatışmalarla ilgili güncellemeleri, ön saflarda tam olarak neler olduğu hakkında kısa ama sık gönderiler paylaşan bir Instagram hesabı. Hesabı buradan takip ederek haberdar olun.

Ukranians in Solidarity

Bu, takipçilerin Ukrayna vatandaşlarını nasıl destekleyebileceğine dair bilgiler yayınlayan ve ülkedeki vatandaşlar için dayanışma mesajlarını yayan bir Instagram hesabıdır. Daha önce hesap, Black Lives Matter hareketiyle de dayanışma içindeydi ve Ukrayna vatandaşlarına renkli insanlarla nasıl müttefik olunacağını öğretiyordu. Buradan takip et.

DURUM HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN

Ukrayna’daki krizi ilk kez duyuyorsanız ve durumun arka planı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu Kiev Post makalesini okuyun, “10 popular misconceptions about Ukraine debunked”; Netflix’in Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom belgeselini izleyin; ve Ukrayna Dünyası’nın Rusya’nın dezenformasyonu bir savaş aracı olarak nasıl kullandığına dair bu podcast’i dinleyin: how Russia uses disinformation as an instrument of war

Kaynak: Global Citizen


ÖNERİLEN