TOM OF FINDLAND’IN GÖRÜLMEMİŞ ESERLERİ

DENİZ AKKAYA

‘Tom of Finland’ olarak tanınan homoerotik sanatçı Touko Laaksonen’in daha önce hiç sergilenmemiş erken dönem çalışmaları, New York City Fotografiska’daki The Darkroom adlı yeni sergide ziyaretçilerle buluşuyor.

Fotografiska, açılışının 100. yıldönümünü kutlamak için Tom of Finland Vakfı ile işbirliği dahilinde, sanatçı Tom of Finland’ın hayatı ve çalışma süreci üzerine heyecan verici bir çalışma olan Darkroom’u sunar. Sergi, ünlü homoerotik çizimleri için referans görüntü olarak kullanılan fotoğraf portrelerinden oluşuyor.

Eşcinsellik 1971 yılına kadar Finlandiya’da yasa dışı olduğu için yaşamının büyük bir bölümünde yasa dışı olan çizimler, aynı zamanda modern popüler eşcinsel kültürünün estetik temeline de ilham verdi ve erkekleri o zamanlar yasak olan rollerde ve farklı şekillerde tasvir etti.

Tom of Finland, eşcinsel erkekleri özgüvenli, üretken ve olumlu bir şekilde tasvir ettiği için uluslararası alanda kutlanıyor. Temsili süjeleri erkeksi, çekici, belirgin kaslara ve cinsel organlara sahip ve genellikle üniforma veya deri giysiler giymiş. Tom’un kuir kültür tasvirleri çağdaş topluma tamamen meydan okudu ve yirminci yüzyılın en etkili sanatçılarından biri olarak yerini sağlamlaştırdı.

Tom, eşcinselliğin 1971’e kadar yasalarla cezalandırıldığı ve 1981’e kadar zihinsel bir bozukluk olarak sınıflandırdığı bir Finlandiya’da büyüdü. Burada, yeraltı gey kültüründe gıpta ile bakılacak işler olan çizimlerine referans olarak modellerini gizlice fotoğrafladı. Batı’da tabuların birer birer yıkılmasıyla Tom, senenin yarısını gay özgürlük hareketinin ilerlediği Los Angeles’da geçirmeye başladı ve sanatı tüm dünyaya yayıldı.


ÖNERİLEN