TO BE OR TO BECOME, KRISTINA SHAKHT

DENİZ AKKAYA

New York merkezli fotoğrafçı Kristina Shakht’ın yeni fotoğraf dergisi, çıplak kadın formunu kadın bakış açısıyla yeniden canlandırıyor.

New York merkezli Rus fotoğrafçı Kristina Shakht, Rusya’da genç bir kadın olarak yaşadığı yirmi yıllık dönemi “cinsiyetçilik ve nefret dolu bir hız treni” olarak tanımlıyor. Kristina, ölümcül kadın düşmanlığını ve Sovyet sonrası kültürdeki rolünü bir kez fark ettiğinizde, bunu görmezden gelemeyeceğinizi söylüyor.

To Be or To Become, hem 35mm filmde Polaroid600 hem de iPhone ile çekilmiş kadın, çiçek ve manzaraların fotoğraflarını bir araya getiriyor. Shakht, tüm fotoğrafları pandemi sırasında çekti ve bunun “uzun vadeli bir inzivaya çekilme” gibi hissettirmesiyle birlikte bir sanatçı olarak büyümesini sağladığını söyledi.

Shakht için bu proje, gençliğinde yaşadığı zorlu cinsel deneyimlerin üstesinden gelmesine yardımcı olduğu için “diğer tüm çalışmalarından çok daha kişisel.” “Bu proje, genç bir kadın olarak yaşadığım olumsuz cinsel deneyimlerimi yeniden çerçevelemenin ve kadınlara kendimizi nasıl gördüğümüzü göstererek gücü geri almanın bir yolu: saf, özgür, ham ve doğal” diyor.


ÖNERİLEN