TIKTOK İSYANI!

DENİZ AKKAYA

Meghan Thee Stallion’ın “Thot Shit” teklisi çıktığından beri hepimiz bir şeylerin eksikliğini hissediyoruz: bir TikTok dansı.

Meghan’ın kariyeri boyunca her çıkardığı şarkı TikTok dansları sayesinde müthiş bir başarıya ulaştı. Ancak bu sefer işler biraz farklı.

Thot Shit teklisinin çıkışının ardından, birçok siyahi TikTok yaratıcısı hit şarkı için bir koreografi oluşturmamaya karar verdi. Nedeni basit: TikTok, siyahi yaratıcılar olmadan bugün geldiği yere asla gelemezdi ve artık onların üstünden kar elde etme zamanı bitti. TikTok’taki bu ‘grev’, birçok siyahi yaratıcının çalışmalarının tekrar tekrar çalındığını, kullanıldığını ve sahiplenildiğini görmekten duyduğu acı ve yorgunluğa verilen ortak bir tepkidir.

Buna verilecek en iyi örnek Addison Rae olacaktır. Dansları ile kısa sürede inanılmaz bir şöhrete ulaşan Addison, aslında kareografisi siyahi yaratıcılar tarafından oluşturulmuş dansları tekrar etmesiyle ünlendi. Yakın zamanda Tonight Show’a katılan Addison’ın programda gerçekleştirdiği TikTok danslarının asıl yaratıcılarından hiç bahsetmemesi, bu hareketin fitilini ateşleyen olaylardan biri oldu.

TikTok grevi Cumartesi günü Erick Louis (@theericklouis) adlı bir içerik oluşturucunun “Thot Shit” şarkısında dans edecekmiş gibi bir video yayınlamasıyla başladı. Ancak videoda, tam Erick’in dans edeceğini sandığımız an ekranda: “Kandırdım. Bu uygulama siyahi insanlar olmadan bir hiç,” sözleri beliriyor.

Grevin denk geldiği şarkı da aslında o kadar da tesadüfi gözükmüyor. Thot Shit, eğlenceli bir şarkı olmasının yanında, pandemi süreci boyunca hayatlarını hiçe sayarak hepimiz için durmadan çalışan temel iş gücünü selamlıyor ve kimseyi düşünmeden işçi sınıfın emeğini sömüren zengin beyazların hükmünü sert bir dille eleştiriyor.

Louis’in videosu, diğer siyahi yaratıcıların kendi güçlerini farketmelerini sağladı ve kısa zamanda büyük bir harekete dönüştü. Sorun, beyaz içerik üreticilerinin siyah içerik üreticilerine kredi vermemesinden daha derin. TikTok 2019’da popüler hale geldiğinden beri, platformun “Sizin İçin” sayfası algoritması ırkçılık suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı ve en büyük yıldızlar,  dans trendleri aracılığıyla siyah kültürü yağmalamak ile suçlandı.

Siyah yaratıcılığının sürekli olarak göz ardı edilmesi, Beyazların siyah kültürünü yağmalayarak uygulamada popüler olmasına ve orjinal içerik üreticisinin ulaşamadığı şöhrete ulaşmalarına neden oldu. Bu, anti-siyah bir hareket, yanlış ve değişim zamanı çoktan geldi de geçiyor.

İşlerinin yağmalandığını görmekten bıkmış siyah yaratıcılar için, toplu olarak dünyaya yeni bir TikTok dansı hediye etmeyi reddetmek, kesinlikle çevrimiçi ekosistem için ne kadar hayati olduklarını göstermeninçok etkileyici bir yolu!


ÖNERİLEN