Fotoğraf: HBO

TIKTOK GEN Z’NİN GÜZELLİK STANDARTLARINI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?

DENİZ AKKAYA

E-Girl’ler kendi yaptıkları ürünleri pahalı ürünlere tercih ediyor ve kontür fenomenini yüz çıkartmaları ve renkli eyelinerlar ile değiştiriyor!

Urban Dictionary’deki birçok tanımdan birine göre, E-girl “aşırı miktarda allık, gözlerinin altında kalpler, sevimli saçlar, anime izleyen ve lolita elbiseleri giyen bir TikTok kızı.” E-girl’lerin VSCO kızlarıyla aralarında ufak tefek farklılıklar olsa da felsefeleri aynı: Makyajla eğlenin, saç renginizle oynayın ve dayatılmış hiçbir geleneksel kurala uymayın!

Facebook’un yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Instagram’daki etkileşim oranı hiç olmadığı kadar az. Yani Instagram influencerları artık kimseyi “etkilemiyor”. Bunun en büyük nedeni TikTok’un Z jenerasyonuna hükmetmesi ve gitgide herkesin estetik ve güzellik ilhamını TikTok’tan almaya başlamasıdır. Milenyum kuşağının estetik algısını Instagram belirlerken; Z kuşağının estetiğini TikTok çok daha ilgi çekici ve orjinal bir şekilde belirliyor. E-Girl estetiği A kesim tenis etekleri, uzun kollu balıkçı yaka üzerine giyilen oversize tişörtler, diz üstü çoraplar ve inanılmaz yaratıcı makyaj stillerinden oluşuyor. E-Girl’ler kendi yaptıkları ürünleri pahalı ürünlere tercih ediyor ve kontür fenomenini yüz çıkartmaları ve renkli eyelinerlarla değiştiriyor!

TikTok, insanların kötü niyetli troller tarafından rahatsız edilmeden kendi duvarlarını yıktıkları, arkadaşlarıyla delice davranabildikleri ve diledikleri gibi yaratıcı içerikler üretebildikleri bir platform. Bu platform bizleri, internette gördüğümüz her şeyin bir reklam olmadığı, sadece komik viral videolar izlediğimiz zamanlara götürüyor.  Tiktok’un merkezi organı, kullanıcıların uygulamayı açtıklarında ilk gördükleri, algoritmik akış sayfası “sizin için” sayfasıdır. Hiçbir şey paylaşmamış, kimseyi takip etmemiş veya bir videoyu beğenmemiş olsanız bile, her kullanıcı için benzersiz olan ve her biri yüz binlerce veya milyonlarca beğeni almış videolarla dolu bir sayfa göreceksiniz. Bu sayfada yer almak, herkesi “internet şöhretine” kavuşturabilir. Algoritmanın ötesinde TikTok’un kendine özgü bir estetiği de var. “Sizin İçin” sayfası ve kullanıcıların kendi istekleri doğrultusunda içerik görme ihtiyacı farklı birçok estetiğin oluşmasını sağladı: E-girl’ler, E-boy’lar, softboylar ve VSCO kızları! TikTok insanlara, kabul edilen güzellik algısının güzellik standartlarına doğrudan etkisini, bu algıyı değiştirince markaların aldığı darbeyi göstererek kanıtladı.

@eve.frsr

Toplumun vücut algısını da değiştirmek isteyen TikTok kullanıcıları, karınlarını göstererek geleneksel güzellik standartlarıyla savaşmaya çalışıyorlar. Ağustos ayının sonunda üç arkadaşıyla birlikte karnının doğal halini gösterdiği bir video paylaşan 16 yaşındaki Brooklynne Webb, “Kaç beden olduğumun bir önemi yok. Ben olduğum şekilde mükemmelim,” diyor. Başlangıçta, kötü yorumlar onu üzse de Brooklynne, yorumların kendi vücutlarını sevmekle mücadele eden takipçilerini etkileyebileceği konusunda çok endişeliydi. Videoyu silmek yerine, Brooklynne bir video daha yayınlamaya karar verdi. Vücudu hakkında yapılan her kötü yorum için Brooklynne, nefret dolu mesajın altında karnı açık bir şekilde dans eden videolar çekti.

@xobrooklynne

Reply to @kitty48670 CROPTOPS ARE MADE FOR EVERYONE- everyBODY boys & girls. PERIOD. #pov

♬ Whole Lotta Choppas – Sada Baby

Ağustos ayının sonundan bu yana, Brooklynne’in çıplak karnıyla dans ettiği videolar yaklaşık 200 milyon kez izlendi. Brooklynne, zararlı güzellik standartlarını ortadan kaldırmak için tüm vücut tiplerini ve şekillerini normalleştiren içerikler üretmeye başladı. Filtresiz, photoshoplanmamış karınlarını sevinçle gösteren kadınlar son zamanlarda platformda büyük bir trend haline geldi. Uzmanlar, bu eğilimin gençlerin güzellik standartlarını yeniden değerlendirmelerine ve vücutlarının nasıl görünmesi gerektiğine dair beklentilerini gerçekçi bir zemine oturtmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Sosyal medya, bugüne kadar insanların hayatlarını mükemmel ve gerçeklik dışı olarak göstermelerine hizmet etti ve bu, bir neslin potansiyel olarak zararlı bir güzellik standartı ile büyümesine neden oldu. Ancak Gen Z, milenyum kuşağının lanetini bozdu ve daha gerçekçi standartlara değer veren bir nesil oldu!

Kapak fotoğrafı: Vynique Moon


ÖNERİLEN