SÜRDÜRÜLEBİLİR TÜKETİCİLİK

DENİZ AKKAYA

Eğer sürdürülebilir alışveriş alışkanlıkları için yeteri kadar vaktiniz veya paranız olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün deriz. Daha sürdürülebilir bir gardıroba giden 7 adımı sizin için yazdık…

Sıfırdan sürdürülebilir veya etik bir gardırop yaratma fikri dünyanın içinde bulunduğu kriz nedeniyle; artık hepimizin yavaş yavaş ısınması gereken bir fikir haline geldi. Gardırobunuzu baştan yaratmak ve daha sürdürülebilir alışveriş alışkanlıkları edinmek; alıştığınız hızlı moda markalarından vazgeçmenizi ve trend seçimlerinizi gözden geçirmenizi gerektiriyor. Bu değişimler can sıkıcı olabilir ancak uzun vadede bu adımları attığınız için kendinize teşekkür edeceksiniz 🙂

İşte daha sürdürülebilir bir gardıroba giden 7 adım!

1. “30 Kere” Testi

Markalara sürdürülebilirlik belgesi veren bir şirket Eco Age’in kurucusu Livia Firth, insanları sadece giyeceklerini bildikleri ürünleri satın almaya teşvik etmek için #30Wears adlı bir kampanya başlattı. Bu kampanyanın amacı, insanlar bir şey satın aldıklarında kendilerine, ‘bunu en az 30 kez giyecek miyim?’ diye sormalarını sağlamak. Siz de alışverişlerinizde kendinize bu soruyu sorun; cevabınız evet ise, satın alın. Ancak kaç kere hayır cevabını verdiğinize, siz de şaşıracaksınız.

Sadece bir kez giyeceğinizi bildiğiniz bir parçayı satın almamaya çalışın ve bunun yerine tekrar tekrar giyebileceğiniz daha uzun ömürlü parçalara yatırım yapın. Göz açıp kapayıncaya kadar modasının geçeceğini bildiğiniz bir parça yerine, farklı şekillerde kombin yapabileceğiniz çok yönlü parçalara yönelin.

2. Kıyafetimi Kim Yaptı?

Daha sürdürülebilir olmaya çalışmakla ilgili en zor şeylerden biri, nereden başlayacağınızı ve daha da önemlisi nerede alışveriş yapacağınızı bilmemektir. Sosyal medya, markalarla hızlı ve doğrudan iletişim kurmanın kolay bir yoludur. Bir satın alma işlemi yaparken, değerlerinizle uyumlu bir markadan alışveriş yaptığınıza emin olmak istersiniz. Markaların web sitelerinden veya herhangi bir iletişim yolundan direkt kendilerine sorarak tedarikçilerini öğrenmek ile başlamak, iyi bir ilk adım olabilir. Bir süre sonra, bilgi portföyünüz büyüyecek ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi marka hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda şeffaflık çok önemlidir, bu nedenle bir markanın malzemelerini nereden temin ettiğini, neyden yapıldığını ve üretim sürecinin ne kadar sürdürülebilir olduğunu mutlaka öğrenin.

3. Alışveriş Alışkanlıkları

Üretilen her yeni giysi, üretimine bağlı hatrı sayılır bir karbon ayak izine sahiptir, vintage giysiler üretmek için gereken enerji miktarı sıfırdır 🙂

Vintage giyim, modanın daha sürdürülebilir hale getirilmesinde çok büyük rol oynar. Gardırobunuzu güncel tutmanın bir başka çevre dostu yolu da satın alma yerine kiralama opsiyonlarına yönelmektir. Her yıl 300.000 ton istenmeyen giysinin çöpe atıldığı ve geri dönüştürülmediği göz önüne alındığında, gardıroplarımızı kiralığa çıkarmanın ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunmanın daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli bir adım olduğu açıktır.
Dairesel ekonomi kavramı, basit bir ifadeyle, atıkları en aza indirmeyi ve kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmayı amaçlayan bir ekonomik sistemdir.

4. Tek Sezon Değil Her Sezon

Yalnızca tüm yıl boyunca işinize yarayacağını bildiğiniz ürünleri satın alın. Paranızı, soğuk bir iklimde yaşıyorsanız yazlık kıyafetlere; sıcak bir iklimde yaşıyorsanız kışlık kıyafetlere harcamayın. Bunun yerine, paranızı birden fazla mevsimde giyebileceğiniz parçalara saklayın. Kot pantolon, tişörtler, klasik elbiseler, zamansız paltolar ve ceketler gardırobunuzu çok daha sürdürülebilir hale getirecektir.

5. Giysilerinizi Bağışlayın

İstenmeyen kıyafetlerinizi gardırobunuzda asılı bırakmak yerine ihtiyacı olan birine bağışlamak, ya da ikinci el uygulamalarında satarak; kendinizi ve başkalarını daha sürdürülebilir bir döngüye katmış olursunuz. ‘Her aldığınız giysi parçası karşılığında, dolabınızda tuttuğunuz bir parçayı bağışlamak’ kuralıyla yaşayın.

6. Giysilerinize İyi Bakın

Elbette, daha kaliteli kıyafetler satın alırsanız, daha uzun süre dayanırlar (ve daha pahalı oldukları için onlara daha iyi davranmanız daha olasıdır) ama bu, gardırobunuzda asılı olan her şey için geçerlidir. Giysilerinize iyi bakarsanız, yerine yenilerini daha az sıklıkla almanız gerekir. Kotlarınızı tersyüz edip yıkamak gibi adımları atarsanız, giysileriniz uzun yıllar giyilebilir durumda olacaktır.

7.Nicelik Yerine Kaliteyi Tercih Edin

Her şey planlamakla ilgili. Daha kaliteli, daha sürdürülebilir ürünler satın almak, ucuz bir hızlı moda ürünü satın almaktan daha fazla paraya mal olacaktır. Ancak, her şey zihniyetinizi değiştirmekle ilgili. Evet, daha pahalı, ancak muhtemelen daha uzun süre sahip olacaksınız ve genel olarak sezon başına daha az satın alma yapacaksınız. 60 ucuz, daha az çevre dostu parça yerine yılda 10-30 yüksek kaliteli ürün satın almak, karbon ayak izinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Yani, tasarruf edin, yatırım yapın ve daha az satın alın!


ÖNERİLEN