SUPRANAV DASH’IN PORTRELERİ, HİNDİSTAN’IN LGBTQI + TOPLULUĞUNUN DİRENCİNİ YANSITIYOR

DENIZ AKKAYA

Kalküta ve New York arasında yaşayan Supranav Dash, Hindistan’da yaşayan LGBTQ+ bireylerin kimliklerini ve deneyimlerini araştıran bir fotoğrafçı…

Eros And Its Discontents, Hindistan’ın LGBTQIA+ bireylerin yaşamlarını ve arzularını araştırıyor. Bu fotoğraflar kimlik mücadelelerini, umutları ve hayalleri, zevkleri, acıları ve reddedilmeleri görüyor.

LGBTQ Studio Kolkata
Kolkata Studio photography 2019

“Görüntülerimdeki insanlar psikolojik bir mayın tarlasına ayak basıyorlar ve bu projeyi üstlenirken Platon, Freud ve Jung’un yazılı eserlerinde çok teselli buldum. Bu tarla dini, muhafazakar ve homofobik bir Hint kültüründen kaynaklanan, hızla marjinalize eden ve ayrımcılığa uğrayan karmaşıklıklarla dolu. Proje, bu boyun eğdirilmiş topluluğa tanıktır; bu hayatların zirvesini ve en dip kuyusunu belgeliyorlar… ‘Eros and Its Discontents’ ile amacım, yakın çevrem ve arkadaşlarımın mücadelelerinin hikayelerini canlandırmak, onların hayatlarını kutlamak ve görünürlük, kapsayıcılık ve güçlendirme yoluyla toplumsal zorlukları altüst etmek.” diyor Dash Projesiyle ilgili bir röportajda.

Kolkata Studio photography 2019
Kolkata Studio photography 2019
Kolkata Studio photography 2019


ÖNERİLEN