#STOPASIANHATE

DENİZ AKKAYA

#StopAsianHate hashtag’i, virüsün aksine ayrımcı bir şekilde öldüren ve savunmasızları avlayan, sınır tanımayan bir hastalık olan ırkçılığa ışık tutuyor.

28 Ocak’ta güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde 84 yaşındaki Vicha Ratanapakdee, San Francisco’da sabah yürüyüşünü yaparken bir yabancı tarafından vahşice yere itiliyor ve maalesef bu olaydan 2 gün sonra hayatını kaybediyor. Bu olay, geçtiğimiz haftalarda Asyalı Amerikalılara karşı yapılan fiziksel saldırılardan yalnızca bir tanesiydi. Pandemi ile geçen bu yıl boyunca süren yabancı düşmanı söylemler ve ırkçı saldırılar sosyal medyada bu denli ses getirirken, büyük medya kuruluşlarının sessizliği ise devam etmekte.

Geçen baharda pandeminin başlamasından bu yana, Asyalı Amerikalılar önceki yıllara göre çok daha yüksek oranda ırkçı şiddete maruz kaldılar. NYPD, Asyalı ırkçılığının neden olduğu nefret suçlarının 2020’de New York’ta %1900 arttığını bildirdi. Salgının başlangıcında ırksal şiddetteki artışa yanıt olarak oluşturulan bir raporlama veritabanı olan Stop AAPI Hate, 19 Mart- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Asyalılara yapılan ayrımcılıkla ilgili 2.808 rapor aldığını belirtti.

2021’de de devam eden şiddet sonucu Başkan Joe Biden, Ocak ayında göreve geldikten kısa bir süre sonra Asya karşıtı ayrımcılığı kınayan bir yönetim emri imzaladı. Asyalı karşıtı şiddet, ülke çapında ve özellikle San Francisco gibi büyük şehirlerde görüldü.

Bazı araştırmacılar 2020’de artan nefret suçu oranlarını, Biden’ın selefinin yabancı düşmanı söylemlerine bağlıyor; eski Başkan Trump, COVID-19’u “Çin vürüsü” olarak tanımlayıp, tüm pandeminin faturasını Çin’e kesmişti. Trump’ın bu tavrı aslında, 19. ve 20. yüzyıllara kadar uzanan ve Asyalı Amerikalıların “ebedi yabancılar” olarak algılanmasına neden olan, Asyalı karşıtı yabancı düşmanlığını meşrulaştırmak için hastalıkları kullanan uzun, karanlık Amerikan tarihine dayanıyor.

Ortaya çıkan son görüntülerin ardından, başta Asyalı-Amerikalı ünlüler olmak üzere, Bella Hadid gibi aktivizimiyle bilinen ünlüler de bu konuya dikkat çekmek için Instagram sayfalarında paylaşımlarda bulundu. Moda dünyasından ise, tasarımcı Prabal Gurung, Oscar de la Renta, Monse kreatif direktörleri Laura Kim ve Fernando Garcia, gazeteci Susie Lau, moda infulencer’ları Chriselle Lim ve Tina Leung, Allure Genel Yayın Yönetmeni Michelle Lee, yazar ve Instagram Moda Ortaklıkları Başkanı Eva Chen bir araya gelerek hazırladıkları video ile bu soruna ışık tutmaya çalıştı.


RECOMMENDED