STELLA MCCARTNEY’NİN DERİ DEVRİMİ

DENİZ AKKAYA

Stella McCartney, sürdürülebilirlik çabalarında lüks markalara liderlik etmeye devam ediyor. Markanın kullandığı yeni teknoloji, endüstrinin geleceği olabilecek mi?

Stella McCartney, mantarların sonsuz yenilenebilir yeraltı kök sistemi miselyumdan yapılan vegan, sürdürülebilir, hayvansız bir deri alternatifi; Bolt Threads tarafından üretilen Mylo™ ️adlı malzeme ile tasarlanan giysileri piyasaya süren dünyadaki ilk lüks marka oldu.

Derin bilimi moda ile birleştiren iki giysi, bu yeni nesil malzemenin potansiyelini gösteriyor ve modanın geleceği hakkında umut veriyor. Ekim 2020’de Stella McCartney, Mylo™ ️ile çalışan, kullanımlarını araştıran ve Bolt Threads ekibine kritik geri bildirimler sağlayan seçkin bir marka konsorsiyumunun parçası olacağını duyurmuştu.

Stella bu inovatif parçalar için, “Stella alıcılarının sürdürülebilirlik için lüks arzusundan asla taviz vermemesi gerektiğine inanıyorum ve Mylo™ ️bunu gerçeğe dönüştürmemize izin veriyor,” diyor.

Mylo™️ ile üretilen iki parça da markanın Londra’daki atölyesinde geri dönüştürülmüş naylon üzerine miselyum bazlı materyal parçalarıyla el yapımı olarak üretildi. Bu parçaların hiçbiri satılık olmasa da, Stella Mylo™’yu gelecek sezondaki koleksiyonlarına entegre etmeyi hedefliyor.

Bolt Threads CEO’su Dan Widmaier: “Yeni, yüksek kaliteli biyomalzemeler oluşturmak büyük bir teknolojik zorluk ancak insanlar ve gezegen için büyük bir fırsat. Mylo™ ‘yu dünyaya tanıtmadaki uzun vadeli ortaklıkları ve destekleri için Stella ve ekibine inanılmaz derecede minnettarım.  Bu iki giyside kullanılan malzeme, biyomalzemelerin hem estetik hem de performansında ileriye doğru büyük bir adımı temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda bu ürünlerin sirkülasyona girme başlangıcını da işaret ediyor.”

‘A to Z Manifesto’ 2021 bahar koleksiyonu ve 2021’deki 20. yıldönümünden esinlenen Stella McCartney, moda endüstrisine “vicdan kazandırmaya” her zamankinden daha fazla kararlı olduğunu belirtti. Marka kurulduğu günden beri hiçbir tasarımında deri, tüy, kürk veya deri kullanmamış. Stella ve Bolt Threads, 2017’den beri sürdürülebilir inovasyon üzerine işbirliği yapıyor ve marka, başlangıcından bu yana Mylo™ ️yolculuğunun bir parçası olmuştur. Mylo™ ile üretilen ilk ürün, 2018’de V&A’nın Fashioned from Nature sergisinin bir parçası olarak piyasaya çıkan Stella’nın ikonik Falabella çantasının bir prototipiydi.

Hayvan derisine inanılmaz derecede benzeyen, ancak çevresel etkileri azaltmak için tasarlanmış olan Mylo™ ️, biyo bazlı sertifikalı, yani ağırlıklı olarak günümüzde doğada bulunan yenilenebilir bileşenlerden yapılan yumuşak, bir malzemedir. Miselyum rejeneratiftir ve doğal kaynaklarla beslenen doğada bol miktarda gelişir. Bolt Threads’daki bilim adamları, miselyumun en iyi yetiştiği orman zemininin altında neler olup bittiğini araştırarak Mylo™’yu, malç, hava ve su ile labaratuarda yeniden üreterek; tamamen yeni bir malzeme bilimi kategorisi ortaya çıkarmış oldular.

Bu vejetal deri, en minimal çevresel etki için tasarlandı ve bir inek sürüsü yetiştirmenin aksine üretimi yıllar değil günler sürüyor. Bir kilogram deri üretmek için 17.000 litre suya ihtiyaç duyulmaktadır; hayvancılık, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %18’ini oluşturmaktadır ve hayati ekosistemlerin yok edilmesine neden olmaktadır; Amazon’un ormansızlaştırılmış alanının% 70-80’i artık sığır otlakları için kullanılıyor. Mylo™ ️ aynı zamanda sentetik derilerin aksine petrol bazlı değildir, bu da zeminde daha fazla fosil yakıtın tutulabileceği ve çöp sahalarına ve okyanuslara daha az plastik döküleceği anlamına geliyor.


ÖNERİLEN