SOĞUK HAVALARA ÇÖZÜM: SLUGGING

DENİZ AKKAYA

Bir trend olarak, slugging’in Reddit’in Cilt Bakımı Bağımlılığı başlığında ve daha sonra TikTok’ta her geçen gün artan popülaritesi aslında Kore güzellik dünyasına dayanıyor. 

Slugging, ismini tabiki de sümüklü böceklerden alıyor! Neyse ki gerçekten sümüklü böceklerle haşır neşir olmanız gerekmiyor… Tanım olarak, slugging, yüzünüzü vazelin ile kaplamayı içeren bir K-Beauty cilt bakımı trendidir. Slugging, transepidermal su kaybını önler ve cildinizdeki nemi korumanızı sağlar. Kuru cilt tipleri için idealdir.

En iyi cilt bakımı atılımları ve trendlerinin çoğu gibi, bu trendin köleri de K-Beauty’e dayanıyor. Şimdi slugging , ana akımı ele geçirmiş durumda.

Bu trendin faydaları söz konusu olduğunda, slugging’in nihai bir hedefi vardır: hidrasyon. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, vazelin nem sağlayarak kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu da daha genç görünen, ışıltılı ve canlı bir cilt gibi birçok başka faydaya yol açar. Cildinizin kuru ve gergin hissetmesine neden olan soğuk, daha az nemli kış aylarında slugging yapmanın özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ne kadar sıklıkla uygulamanız gerektiğine gelince, bu sorunun cevabını ancak cildinizi dinlerseniz alabileceğiniz türden. Cildiniz kuru olma eğilimindeyse, günlük olarak slugging’den faydalanabilirsiniz. Ancak, yağlı bir cilde sahipseniz bu uygulamayı haftada 2-3 kere ve yalnızca kış aylarında yapmanız daha iyi olabilir.  Sizin için neyin işe yarayacağını ancak cildinizin vereceği reaksiyona göre kendiniz belirleyebilirsiniz.


ÖNERİLEN