SEAN JOHN’UN İKONİK MODASINA YOLCULUK

DENİZ AKKAYA

Y2K iki senedir bitmek bilmeyen bir geri dönüş içinde ve tüm sosyal medya kanallarında trend olmaya devam ediyor. Sean “Diddy” Combs da bu trendden payını almaya hazırlanıyor!

Geçtiğimiz hafta, P. Diddy’nin eski markası Sean John’u satın aldığı haberi duyurulmuştu. Sean John, 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında hip-hop camiası modasının temel taşlarından biriydi. Sean Combs Diddy, 2016 yılında Global Brands Group’a çoğunluk hissesini devretmeden önce Sean John’un ilk sahibi ve kurucusuydu. Grubun iflas başvurusunda bulunmasının ardından elini taşın altına koyan P. Diddy, markasını geri aldığı için oldukça heycanlı olduğunu söylüyor:

 “Sean John’u 1998’de gelenekleri yıkan ve Hip Hop’u yüksek modaya küresel ölçekte tanıtan birinci sınıf bir marka inşa etme hedefiyle kurdum. “Streetwear’ın moda kurallarını yeniden yazmak ve kültürü kategoriler arasında etkilemek için nasıl geliştiğini görünce, markanın sahipliğini geri kazanmaya, Sean John’un mirasının bir sonraki bölümünü yazmak için vizyon sahibi tasarımcılardan ve küresel ortaklardan oluşan bir ekip kurmaya hazırım.”⁠

1998 yılında kurulan marka, 2000’li yılların en popüler hip-hop giyim markalarından biriydi ve çıktığı gibi hit oldu. Jay Z’nin Rocawea’sı, Kimora Lee, Apple Bottoms, G-Unit Clothing ve House of Dereon gibi diğer ünlülerin sokak giyim markalarıyla birlikte Sean John, hem halk hem de yüksek hip-hop kesimi tarafından severek giyildi.

Sean John, 2000’lerin başındaki hip-hop modasıyla neredeyse eş anlamlıdır: kadife eşofmanlar, bol kot pantolonlar, büyük beden gömlekler ve havlu kumaştan saç bantları. Sean John imzalı bir logo ile işlenen parçalar Nelly, Jennifer Lopez ve Nick Cannon gibi ünlülerin üzerinde sık sık görülüyordu.

 

Sean John, 2001 New York Moda Haftası defilesinin tarihte televizyonda yayınlanan ilk moda şovu olması ve CFDA’nın 2004 yılında yılın erkek giyim tasarımcısı ödülüne layık görmesi, Diddy’nin moda başarı merdivenleri üçer beşer atlamasını sağladı. Şimdi ise tekrar Diddy’nin kanatları altına operasyonunu gerçekleştirecek olan markanın neler yapacağını sabırsızlıkla bekliyoruz! 


ÖNERİLEN