RETINOL 101: ZAMANI DURDURUYORUZ

DENİZ AKKAYA

Son yıllarda retinol, ciltteki yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek ve bunları azaltmak için başvurulan en popüler içerik oldu.

Dermatologlar ve cilt bakımı uzmanları, bu A vitamini türevini, kolajen üretmenin ve dolayısıyla ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmanın bir yolu olarak benimsediler. Losyon, serum ve yağ formunda raflarda yerini alan bu içerik, cildi tazeleyen hızlı hücresel yenilenmeyi düzenleme etkisiyle biliniyor.

Retinol, öncelikle yaşlanma karşıtı özellikleri için kullanılsa da aynı zamanda güneş hasarını ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Retinol bazlı ürünleri rutininize dahil etmek, cilt elastikiyetinizi korumanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Eğer hassas bir cilde sahipseniz, kremden çok yağ formundaki ürünleri tercih etmelisiniz. Retinol, hassas ciltler üzerinde biraz sert olabilir ve nasıl formüle edildiğine bağlı olarak kızarıklık ve pullanma gibi istenmeyen yan etkilerin riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Retinolü sabah veya gece cilt bakımı rutininize dahil edebilmenize rağmen, UV ışınlarına karşı reaktif doğası nedeniyle geceleri kullanmak en iyisidir. Sabah rutininizde kullanmanız gerekiyorsa, ne pahasına olursa olsun güneş kreminizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sizler için favori retinollerimizi yazdık:

The Ordinary – Retinol 1% in Squalane

Cilt bakımı rutininize retinolü dahil etmek için harika bir “başlangıç” retinolüdür. Ürün, bir skualan bazında A vitamini türevinin oldukça stabil bir formuna sahiptir. Bu da cildi yatıştırır ve tahrişi önler. Skualanın yanı sıra, cildi nemlendiren ve su kaybını önleyen mükemmel bir nemlendirici olan jojoba yağı da içerir. Basit ama oldukça efektif bir içerik listesi!

Elizabeth Arden – Retinol Ceramide Capsules Line Erasing Night Serum

Bu tek doz, retinol dolgulu kapsüller sadece kullanışlı ve kullanımı kolay değil, aynı zamanda kapsüllerin kendileri formülün etkinliğini korumaya yardımcı olur. A vitamininin yanı sıra, her kapsül, nemi artırmak için seramidler, sıkılığı ve esnekliği artırmak için peptidler ve ayrıca antienflamatuvar faydaları nedeniyle yeşil çay yaprağı özü ve avokado yağı içerir. 60 kapsül bir kavanozda gelir ve en iyi sonucu almak için her gece veya iki gecede bir kullanmalısınız.

Retinol Ve B3 Vitamini İle Olay-Retinol24 Gece Serumu

Bu kremsi, nazik retinol serumu ayrıca ince çizgileri, dokuyu ve koyu lekeleri soldurmaya yardımcı olan başka bir niasinamid de içerir. İçerikte ek olarak, cildi pürüzsüzleştirmek ve yumuşatmak için çalışan amino peptidler, gliserin ve dimetikon gibi nemlendirici maddeler de yoğun konsantrasyonlarda bulunuyor.

L’Oréal Paris-Revitalift Anti-Kırışıklık + Sıkılaştırıcı Pro Retinol Gece Kremi

Bu krem zengin bir nemlendiricidir ve sabah parlak ve sağlıklı bir ciltle uyanmanızı sağlar. Daha kuru cilt tiplerine sahip kişiler için ideal olan bu nemlendirici, gliserin, kayısı çekirdeği yağı, balmumu ve çayır köpüğü tohumu yağı karışımı içerir. Bunların hepsi cildi rahatlatmaya da yardımcı olan içeriklerdir.


ÖNERİLEN