RANIA MATAR: KARANTİNADA DÜNYA

DENİZ AKKAYA

Lübnanlı-Amerikalı fotoğrafçı, kolektif karantinamızdaki hikayeleri anlatan fotoğraf çalışmasını Florida’da sergileyecek.

Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasından sadece iki hafta sonra, Lübnan doğumlu Amerikalı fotoğrafçı Rania Matar, bu yeni, evrensel insan gerçekliğinin bir fotoğraf merceğinden nasıl görülebileceğini düşünmeye başladı ve sonucunda “On Either Side of the Window: Portraits During Covid-19” adlı çalışma, Rania’nın karantinada ev arkadaşlarını fotoğraflamasıyla başladı ve kısa zamanda Massachuettes’de 100’den fazla kişinin dahil edildiği bir projeye dönüştü.

Rania, kapı ve pencerelerin arkasındaki figürleri fotoğraflayarak; karantinada günlük yaşamın samimiyetini, güzelliğini, kaygısını ve ritmini yakaladı.

Proje bir dizi çelişkili temayı da bir arada bulunduruyor: içerisi ve dışarısı, yalnızlık ve birlik olma, gerçek ve yapay, belirsizlik ve monotonluk. Bu temalar, Rania’nın ABD ve Orta Doğu’da fotoğrafladığı kadınlar ve kadın ergenliği aracılığıyla güçlü bir şekilde aktarılıyor.

Matar’ın 27 fotoğraftan oluşan sergisi, iç mekanların hem sığınak hem de hapishane haline geldiği dönemi dürüst bir şekilde dünyaya sunuyor. Çoğu fotoğrafta gördüğümüz pencere, koruyan ve engelleyen şeffaf bir bariyer; çerçevelemek, yansıtmak ve korumak için bir araç. Bizi diğer dünyadan hem ayıran hem de koruyan objeyi sembolize ediyor.


ÖNERİLEN