Fotoğraf: Magnus Hastings

RAINBOW REVOLUTION

DENİZ AKKAYA

Gökkuşağına savaş açılan bu dönemde, sizleri gökkuşağı devrimine göz atmaya davet ediyoruz!

İngiliz doğumlu fotoğrafçı Magnus Hastings, drag queen’leri çeşitli pozlar ve alışılmadık ortamlarda görüntüleyen fotoğraf kitabı Why Drag? ile sanat sahnesinde çığır açmıştı; Sir Elton John’un kitabı “son yıllarda gördüğüm en iyi fotoğraf kitabı” olarak adlandırmasının ardından Hastings uluslararası bir şöhrete ulaştı.

Şimdi Hastings, LGBTQ topluluğunun farklı yönlerini anlatan bir fotoğraf denemesi olan Rainbow Revolution ile geri dönüyor.

Queer ikonların beyaz bir kutu içerisinde fotoğraflanmasından oluşan projede, Kathy Griffin ve Luke Evans gibi queer topluluğa ilham olmuş isimler de yer alıyor. Yani, proje yalnız queer bireyleri değil, aynı zamanda queer kültürüne katkıda bulunmuş ünlü isimleri de içeriyor.

Rainbow Revolution, “queer kimliğinin ve görünürlüğünün genişleyen yelpazesini kutlayan canlı portreler koleksiyonu” olmakla kalmıyor, aynı zamanda okuyucuya bireylerin yaşadığı zorluk ve zaferlerle ilgili çok insani hikayeler de sunuyor. Her model kendilerini rahatça ifade edebilecekleri boş bir beyaz kutu içinde fotoğraflanıyor.

Hayatın her köşesinden gelen LGBTQ bireylerinden tam da bekleyeceğiniz gibi canlı ve renkli olmasının yanı sıra; aynı zamanda kim oldukları da yaratıcı bir şekilde görsel olarak temsil edilmiş. Projeye katılanlar arasında çok ünlü isimler olsa da en beğenilen eserler doktor, dişçi, yazar, dansçı ve sporcu gibi hayatın her tabakasından insanların olduğu parçalar. Her parça, bu cesur insanların hayatlarının en cesur anlarını temsil eder nitelikte.

Rainbow Revolution 24 Kasım’da 300’den fazla fotoğraf ile yayınlandı, eğer bir coffee table book arayışındaysanız bu fotokitaba mutlaka bakmanızı öneririz.


ÖNERİLEN