RAHAT İKİLİ: SANDALET VE ÇORAP

DENİZ AKKAYA

Normcore kazandı, Birkenstocks’larınızı hazırlayın!

Genelde evden aceleyle, hemen geri döneceğiniz zaman ayağımıza sandalet geçirip çıktığımızda oluşan görünüm, yazın en popüler trendlerinden biri haline geldi. Evde geçirdiğimiz uzun zaman içerisinde hepimiz rahat kıyafetlere alıştık. Sonuç olarak da herkesin normal hayata geri dönmek istediği kadar rahatlığından ödün vermek istememesi de post-pandemi trendlerini yoğun bir şekilde etkiledi.

Normcore döneminde tarz olmanın en yaygın trendlerinden biri, sandaletlerle çorap giymekti. Normcore, kasıtlı olarak düz ve basit giyinerek modayı yapısızlaştırma eylemine verilen bir ad. Bir zamanlar post-ironik bir anti-moda hareketi olarak başlayan, hipster’lar tarafından ticarileştirilen ve popüler hale gelen alt kültür modasından uzaklaşma girişiminde bulunan “kasten cool olmama” trendidir.

Wikipedia’da ‘sandalet ve çorap’ ikilisi için ayrıca bir giriş bile bulunuyor. Sayfa şu ifadeyle açılıyor: “Çorap ve sandaleti birlikte giymek, çeşitli ülke ve kültürlerde tartışmalı bir moda kombinasyonu ve sosyal bir fenomendir. Bazı yerlerde bir moda gafı olarak da geçmektedir.” Zaman, gerçekten de düz bir döngü.

Bu girişten tam yedi yıl sonra, bu trendi dünyanın dört bir yanında beyaz spor ayakkabı ve mom jean’lerle gezen, 90’lar stiliyle bütünleşmiş bir toplumun içinde yüzüyoruz. Sosyal medya merkezli neo-streetwear markaları, mini imparatorluklarını sıradanlık ve aşırı derecede tanıdık parçalara çevre dostu özellikler serpiştirerek kurdular.

Gen Z’nin Y2K estetiğine olan ilgisini artık bilmeyen yok. Yine bu etkiyle birlikte yaz aylarını, lastik sandaletler etkisi altına almış durumda! Tam da sandalet ve çorap ikilisinin üzerine hiçbir şeyin çıkamayacağını düşünürken…

Sevin ya da nefret edin ama 90’ların parmak arası platform terlikleri de sandalet ve çorap ikilisinin yanında trendler arasında yerini aldı. Tüm kötü itibarlarından kurtulan tanga sandaletler ciddi bir yükseliş yaptı ve şu anda lüks markalardan, hızlı moda markalarına kadar her kesime hitap eden birçok alanda bulunuyorlar.

2020’nin en önemli derslerinden biri ‘cool’ olmanın kesinlikle bir algı olduğuydu. Doğal ve kendin olmanın en ‘cool’ şey olduğunu içselleştiren ve bunu her fırsatta yansıtan Gen Z de pandemi olsun olmasın rahatlıktan ödün vermemeye kararlı olduğunu gösterdi. Bu yaz kimsenin ayağına sandalet vurmayacak!

Gelmiş geçmiş en rahat ayakkabı trendi diyebilir miyiz?


ÖNERİLEN