Fotoğraf: Richard Avedon

PRINCE’İN İZİNDE

ALARA ALPAY

Erkekler için eteklerin, elbiselerin cilt bakım ve kozmetik ürünlerinin bu kadar artışta olduğu günlerde, bu devrimin önünü açan efsanevi ikonlardan birini anmadan geçmek olmaz!

Şüphesiz ki günümüzde en çok ses yaratan konulardan biri cinsiyet normlarının kırılması ve artık sadece kadınların değil, erkeklerin de moda ve stil dünyasında kendilerini özgürce ifade edebilmeleri. Hem kariyerindeki başarısıyla hem de tarzı ve sınırların dışına çıkmaktan korkmadan kendini ifade etmesiyle bilinen 1958 doğumlu efsanevi rock sanatçısı Prince’in kariyeri ve yaşamında karşılaştığı engeller ve eleştiriler onu durdurmamış, rock tarihinin en başarılı şarkı ve albümlerini peş peşe yayınlayıp adını tarihe kazımıştır. Prince sadece rock türünde değil, R&B, Latin, Soul, Synth-pop ve caz gibi birçok türü kullanarak deneysel ve yenilikçi parçalar çıkarmıştır. 80lerin başında çıkardığı Dirty Mind albümü içerdiği cinsel öğelerden dolayı zamanında hak ettiği değeri görememiş olsa da sonraki yıllarda eleştirmenler tarafından tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olduğu kabul edilmiştir.

Yazdığı şarkı sözlerinden de anlaşıldığı gibi Prince, belki de sanatçı bir ailede büyümüş olmasından dolayı cinselliğini ve duygularını yaşamaya ve anlatmaya hiçbir zaman çekinmemiştir. Ne yazık ki seks, uyuşturucu ve rock and roll’un zirve yapmaya başladığı bu dönemde bile eleştirmenler Prince’i anlayamamış, dış görünüşü ve cinsel tercihleriyle ilgili rencide etmekten çekinmemişlerdir.

İşin ilginç tarafı ise, Prince hiçbir zaman kamuoyuna cinsel tercihleriyle ilgili bir açıklama yapmamıştır, bu da demek oluyor ki dönemin eleştirmenleri ve yazarları Prince’in şarkılarından ziyade giydiği yüksek topuklu ayakkabılarla, botlarla, dar kesim kıyafetleriyle ve makyajıyla çok daha fazla ilgilenmiştir. Ancak durum bundan ibaret ise, 10 santimetrelik platform botlarla ve siyah beyaz yüz boyalarıyla konserlere çıkan KISS neden bu tür eleştirilere hedef olmadı? Ya da kadın kılığında sahneye çıkan Twisted Sister üyeleri?

Fotoğraf: Music Box Film

Buradaki tek fark KISS ve Twisted Sister gruplarının bu feminen ögeleri komedi ve ‘performans’ öğesi olarak kullanırken; Prince’in bu ögeleri iç dünyasını ve duygusallığını ifade etmek için kullanmasıydı.

Prince 1993 yılında sahne adını, erkek (♂) ve dişi (♀) sembollerinin karışımı olan Love Symbol (Aşk Sembolü) olarak değiştirerek cinsel yönelimi hakkındaki tartışmalara son vermeyi amaçladı. Çünkü onun için aşk ve sevgi iki ayrı cinsiyetten çok daha öteydi.

1984 yapımı Purple Rain filminde de yansıttığı gibi yarattığı şarkılarla ve müziğiyle anlaşılmak istenmiş, ve ne kadar eleştiriye maruz kalırsa kalsın bunun kendisini ifade etmesini engellemesine izin vermemiştir. Bunun bir sonucu olarak da Purple Rain şarkısı dünyanın her yerinde vazgeçilmez bir klasik olarak hafızalara kazınmıştır.

Prince ve onun gibi efsaneler bu yolun önünü açtı ve hiçbirinin emeği ve özverisi boşuna değildi çünkü artık günümüzde fikir ve ifade özgürlüğü her şeyden çok daha fazla önem taşıyor. Cinsiyeti ne olursa olsun her birey, hissettiği ve içinden geldiği gibi giyinmenin, kendini ifade etmenin keyfini yaşıyor. Bunun en büyük temsilcilerinden biri olan Harry Styles’ın da bizzat Prince’ten etkilendiğini, onu örnek aldığını ve ne kadar saygı duyduğunu 2017’de çıkardığı Prince’in en çok satan albümlerinden biriyle aynı isme sahip Sign of the Times şarkısıyla çok net görebiliyoruz.  Hatta Prince’in ideolojisini ve karakterini bu kadar iyi yansıttığı için ona günümüzün Prince’i lakabını takmak hiç yanlış olmaz. Her şey için çok teşekkürler Prince, izindeyiz!

Kapak fotoğrafı: Richard Avedon


ÖNERİLEN