PRIDE 2022: HANGİ MARKALAR NASIL KUTLUYOR?

DENİZ AKKAYA

Dikkat: bu yazı queerbating içermez!

1 Haziran itibariyle Onur ayı resmen başladı! Birçok büyük marka da Pride giyim koleksiyonlarını piyasaya sürdü. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, daha fazla büyük marka her Haziran ayında gökkuşağı renkleriyle kaplı giyim koleksiyonları piyasaya sürmeye başladı.

Bazı markalar daha iyi destekçiler olmak için koleksiyonları ve kampanyalarında LGBTQ+ sanatçılarıyla işbirliği yaparken, diğerleri LGBTQ+ hayır kurumlarına tam olarak ne kadar bağış yapacaklarını veya gelirin ne kadarının hayır kurumlarına gideceğini beyan ediyor.

2022 Onur Ayı için Dr. Martens, Levi’s, Calvin Klein, Diesel, Converse ve Adidas rengarenk koleksiyonlarını piyasaya sürmenin yanında InterPride, GLSEN ve LGBT Foundation gibi kuruluşlarla ve Kylie Sonique Love ve Gus Kenworthy gibi kuir yıldızlarla işbirlikleri yaptılar.

Aşağıda 2022 Onur Ayını kutlayan ve bağışlarını açıkça beyan eden markaların bir listesini derledik.

Adidas

Adidas, Pride koleksiyonu için Avustralyalı kuir sanatçı Kris Andrew Small ile birlikte çalıştı. Love Unites serisi, klasik Adidas ayakkabılarının Pride versiyonlarının yanı sıra tulumlar, tişörtler, kapüşonlular, ve daha fazlası ile eksiksiz bir giyim yelpazesine sahip.

Marka ayrıca sporda homofobi ve transfobiyi sona erdirmeye odaklanan Athlete Ally ve Stonewall UK ile devam eden ortaklıklarını doğruladı.

Dr Martens

Dr. Martens, 2022 Pride koleksiyonu için klasik silüetlerinden birini yeniden tasarladı. Dr. Martens, Pride kampanyasının bir parçası olarak, dünyanın dört bir yanındaki hayır kurumlarına 200.000 € bağışta bulunma sözü verdi!

Converse

Popüler Converse Pride koleksiyonu, Chuck Taylor All Star, Chuck 70 ve One Star spor ayakkabılarının yanı sıra giyim ve şapkalarla 2022’de de hayal kırıklığına uğratmadı. Converse, Pride’ı bir ay değil tüm yıl boyunca kutlamak için LGBTQ+ gençlerine güvenli alanlar geliştirmeye yönelik  dönüştürücü çalışmalara destek veriyor.

Bu çalışmalar arasında It Gets Better Projesi, Ali Forney Merkezi, Skate Like A Girl, Theater Offensive, Out Metrowest, BAGLY (Boston Gay, Lezbiyen, Biseksüel ve Trans Gençler İttifakı) ve Las Fotas Projesi yer alıyor.

Levi’s

Levi’s Pride koleksiyonu, XXS ile XXXL beden aralığına sahip koleksiyon aynı zamanda da cinsiyetsiz. Koleksiyon temel olarak iki ilki içeriyor- Levi’s kotundan üretilen kot korse ve kilt benzeri Pride etek. Diğer öne çıkan parçalar arasında kot pantalon, kot ceket, tişört ve başörtüsünün yanında crossbody çanta ve bileklik gibi aksesuarlar yer alıyor. Koleksiyonu desteklemek için Levi’s, OutRightAction International’a yıllık 100.000$ bağış yapıyor.

Diesel

Diesel, Tom of Finland’ın ikonik homoerotik sanat eserini kutlayan bir Pride koleksiyonu yarattı. Kapsül koleksiyon, üzerinde Tom of Finland Vakfı kataloğundan seçilmiş sanat eserlerini taşıyan cinsiyetsiz parçalardan oluşuyor. Öne çıkanlar arasında tişörtler, bez çantalar ve jockstrap yer alıyor.

Ugg

Popüler ayakkabı markası, çeşitli Pride bayraklarıyla süslenmiş sandaletler, terlikler, şortlar, gömlekler ve ceketler de dahil olmak üzere bir dizi renkli ürün piyasaya sürüyor. Ugg ayrıca Onur ayı ve yeni koleksiyon onuruna Trevor Projesine 125.000 dolar bağışta bulunacak.


ÖNERİLEN