PRADA FW21 OLASI DUYGULAR II: DEĞİŞİM

DENİZ AKKAYA

Miuccia Prada ve Raf Simons’un Prada Sonbahar/Kış 2021 kadın giyim koleksiyonu, değişim ve dönüşüm fikrinden esinleniyor!

Farklı temalar ve niyetler arasındaki füzyon, insanlığın doğasını yansıtır: Erkeklerin ve kadınların her birinin kendi içlerinde eril ve dişilliği taşıması gibi. Bu koleksiyon, geleneksel kutupsal zıtlıklar arasında var olan boşluğu araştırıyor; basitlik ile karmaşıklık, zarafet ve pratiklik, sınırlama ve salıverme arasındaki bir noktada yer alıyor.

Koleksiyon boyunca jakarlı içlikler ile vücuda yapılan vurgu, giysilerin yumuşaklığı ve kolay doğasıyla aktarılmış. Özel olarak dikilmiş takımlar evrensel klasisizmi ifade ediyor; Fiziksel özgürlük bir ideolojiyi yansıtıyor. Kıyafetler birbirlerine çevrilerek, süslemenin işlevsel ve pragmatik olanın dekoratif hale gelebileceği gösterilmiş.

Temel dilleri arasında bir değişim var. Apaçık olan yeniden tasarlandı: gece elbiseleri kullanışlı tulumlar haline geldi ve özel dikilmiş paltolar parlak renklerde sunularak parçaların amaçları dönüştü ve değiştirildi.

Geleneksel olarak “cinsyet” atanmış kumaşlar da yeni bir bağlama oturtuldu. Süsleme yapısal ve ekonomiktir; yüzey kombinasyonları ve yan yana gelmeleri bir gerilimi uyandırır. Bu da show boyunca, modelleri saran çok dokulu ortam tarafından yansıtılıyor. Koleksiyon, amaç ve niyet arasındaki bölünmelere meydan okuyor!

Gösterimin ardından, Marc Jacobs Akademi Ödülü adayı film yapımcısı, yönetmen, yazar ve yapımcı Lee Daniels, elektronik müzisyen ve DJ Plastikman, mimar Rem Koolhaas ve oyuncu ve sanatçı Hunter Schafer ile bir söyleşi yapıldı. Söyleşide “Prada-ness” yani Prada’yı Prada yapan şey, markanın özünün kişisel olarak onlara neler ifade ettiği konuşuldu. İklim krizinin aciliyetinden de bahseden Raf ve Miuccia, hem erkek hem de kadın giyim koleksiyonları göseriminde kullanılan odadaki nesnelerin upcycle tekniği ile tekrar kullanılacağını söyledi.


RECOMMENDED