PRADA FW ’21 MENSWEAR: POSSIBLE FEELINGS

DENİZ AKKAYA

Miuccia Prada ve Raf Simons’un hazırladığı Prada 2021 Sonbahar / Kış Erkek Giyim koleksiyonunun temelinde, insanlık olarak, samimi ve kişisel bir iletişim ve ilişki kurma dürtümüz yatıyor.

Modellerin odalar arasında yürüyerek sunduğu koleksiyon, şu anda hepimizin etrafında olup bitenleri yansıtan insan duygularına bir övgü niteliğindeydi. Raf ve Miuccia’nın defile sonrası öğrencilerle yaptığı röportajda da belirttiği gibi; odalar ne dışarıyı ne de içeriyi ya da doğayı temsil ediyordu. Mekan, duygu ve duygusallık dolu bir yeri, “bir balonun içini” temsil ediyordu. Koleksiyonun temeli bireydi: insan vücudu ve özgürlüğü. Hissetme ihtiyacı ve dokunmanın zevki, sunumun gerçekleştiği odalarda farklı şekil ve dokularda hayat buldu.

Duyusal uyarımı yansıtan geometrik desenli jakarlı yünler ve deriler, hem geleneksel hem de beklenmedik renklerde geri dönüştürülmüş naylon, tüvit ve klasik yün takım elbise ile eşleştirilmişti. Bu karşıtlık, modellerin defile boyunca gezindiği odalar ile izleyicilere yansıtıldı.

Her odanın farklı bir insani duyguyu uyandırışı, mutlak yorum ve ifade özgürlüğüne izin verdi. Raf’ın röportajda söylediği gibi, “Koleksiyon kişisel duygularımızla ve dünyada olup bitenlerle ilgili hislerimizle oldukça bağlantılı. Dolayısıyla, mekanın mimarisi özellikle önemliydi. ”

Küçültülmüş formlar, minimalize edilmiş giysiler aracılığıyla insan vücudun tasviri amaçlanmış. Koleksiyonun, duygularımız harici bir diğer mesajı da bedenimize geri dönüştü: Jakarlı bodysuit, fizikselliğe vurgu yapan, aynı zamanda formu da kapsayan “ikinci bir deri” gibi görünüyordu.

Röportaj sırasında bir öğrenci, “moda sürekli değişen benliğimizin sayısız varyasyonunda var olmayı başarabilir mi?” diye sorduğunda; her iki tasarımcı da koleksiyonun tamamını ve markanın “yeni normale” karşı tavrını özetleyen bir şekilde yanıt verdi.

“Giysilerin bir insan için ne anlama geldiğini farklı yönler ile ifade etmeyi seviyoruz. Bu koleksiyon, giysilerin hissettirdiği fiziksel duyguyu temsil ediyor. Yumuşaklık ve sertlik. Dünyanın gerçekliğini ifade ediyor.”


ÖNERİLEN