POP + RADİKAL FÜTÜRİZM= SOPHIE

DENİZ AKKAYA

Grammy adayı deneysel müzisyen ve yapımcı Sophie, Atina’da meydana gelen “ani bir kaza” sonucunda 34 yaşında hayatını kaybetti.

SOPHIE adıyla bilinen deneysel pop sanatçısı Sophie Xenon’un yapım şirketi, sanatçının “trajik bir kaza” sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu. Xenon’un dolunayı izlemek için yükseğe tırmandığını ve daha sonra dengesini kaybederek düştüğü belirtildi.

Müzik endüstrisine girişinden on yıldan daha kısa bir sürede Sophie, Madonna’nın 2015 hiti “Bitch I’m Madonna” nın ortak yazarlığını yaptı ve 2018’de kendi şarkısı “Oil of Every Pearl’s Un-Insides” ile En İyi Dans/Elektronik Albüm dalında Grammy adaylığı aldı. Lady Gaga ve Charli XCX gibi aynı tarz progresif popçuların favori işbirlikçisi olsa da Vince Staples ve Nicki Minaj gibi rapçiler de Sophie’nin esprili, bazen sert ama coşkulu yapımlarında kendilerinden bir parça gördüler.

Sophie, çalışan en yüksek profilli transseksüel müzisyenlerden biriydi, ancak kariyerinin çoğunda bu kimliğini arka planda tuttu.

Sophie, yapaylıkla özgünlük arasındaki oyunun tadını çıkardı; 2015’teki ilk albümü “Product”, bir seks oyuncağına fazlasıyla benzeyen silikon bir nesne olarak paketlenmişti. Ardından 2015’te pop dünyasına tamamen dahil olabilmek için Los Angeles’a taşınan Sophie, 2018’de “It’s Okay to Cry” adlı şarkısıyla trans birey olduğunu açıkladı. Bu jenerasyonun gördüğü teknik açıdan en yetenekli ve hırslı yapımcılardan birinin, kendisini ve hayatını daha fazla açığa çıkardığını gören LGBTQ+ hayranları ve akranları için bir dönüm noktası oldu. Deneysel elektronik müzik, Wendy Carlos ve Genesis P-Orridge gibi trans ve cinsiyet kalıplarını yıkan kişiler ile uzun zamandır ilgilenmiş olsa da, Sophie, deneysel müzik ile pop arasındaki sınırları bulanıklaştırarak, bunu bambaşka bir noktaya taşıdı.

2018’de Out dergisine verdiği demeçte:

“Müziğim siyasi, ama siyaset hakkında konuşmak sıkıcı. Müzik aracılığıyla daha duygusal bir konuşma yapmayı tercih ederim. Daha fazla boyutlu bir şey söyleyebilirsin. Pop müzik, herhangi bir şeyi tartışmamız için en alakalı formattır. Bir şarkı, herhangi bir bağlam olmaksızın herhangi bir yerde insanlar için anlam ifade edebilir. “

Yeni bir benliğin keşfi ve icadı gibi hissettiren müzikler arayan genç LGBTQ+ hayranları için Sophie, belki de bugün var olan en önemli sanatçıydı. Bu dünyadaki sihri sona ermiş olsa da Sophie, nesiller boyu ilham olmaya devam edecek…


ÖNERİLEN