PARLAK CİLDE GİDEN YOL: EKSFOLİYE SERUMLAR

DENİZ AKKAYA

Cilt bakımı herkeste aynı reçeteyi uygulayabileceğimiz bir alan değil maalesef. Her cildin kendi ihtiyacına göre ayarlamamız gereken rutinlerinize yalnızca bir serum ekleyerek parlak cilde bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bir aynaya bakıp, cildinizin donuk ve cansız göründüğünü fark ettiyseniz, peeling bu görüntüden kurtulmanıza ve daha parlak, ışıltılı bir cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Eksfoliyasyon dediğimizde aklımıza hemen fiziksel peelingler gelir; ceviz ve şeker peelingi gibi. Ancak eliniz bunlara gitmeden önce sizlere cilt bariyerinize zarar vermeden bu işi görecek serumlardan bahsetmeliyiz!

Peeling/eksfoliye serumlar söz konusu olduğunda, her şey bileşenlerle, özellikle de ölü deri hücrelerini uzaklaştırmaktan sorumlu olan asitlerle ilgilidir. Peeling serumu satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken malzemeler:

  • Glikolik Asit: Şeker kamışından elde edilen bir tür alfa hidroksi asit (AHA) ve hiperpigmentasyonu gidermeye yardımcıdır. Bu asitle formüle edilmiş bir serum uygulamak, cilt tonunu eşitlemeye inanılmaz derecede yardımcı olur.
  • L-askorbik Asit: Antioksidan özellikleri ve aydınlatma ve berraklaştırma özelliğiyle bilinen C vitamininin saf bir formu.
  • Salisilik Asit: Bu beta hidroksi asit (BHA) aknenin en büyük düşmanı. Ayrıca, peeling etkisi vardır, gözenekleri açar ve kızarıklığı yatıştırır.
  • Sitrik Asit: Narenciyeden elde edilen bu AHA cildi yatıştırıcı etkisinin yanında cildi eksfoliye de eder. .
  • Malik Asit: Bu meyve asidi elmalardan gelir ve ayrıca ölü derinin dökülmesine yardımcı olur.
  • Laktik Asit: Cildi dolgunlaştıran ve ince çizgilerin daha az görünür olmasını sağlayan bir başka AHA. Ek olarak, cildi eksfoliye ederek alttaki canlı, ışıltılı cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

İşte normal, kuru, yağlı, olgun ve hassas cilt tipleri için doğru peeling serumlarını seçerken bilmeniz gerekenler!

  • Normal, Kuru ve Olgun Cilt: Bu cilt tipleri için asitlerle birlikte vitaminler, antioksidanlar, hyaluronik asit içeren bir de peeling serumu kullanmak en iyisidir.
  • Yağlı veya Akneye Yatkın Cilt: Yağlı veya akneye meyilli bir cildiniz varsa, salisilik asitten iyisi yok!
  • Hassas Cilt: Hassasiyet yaşıyor olmanız, peeling serumlarının faydalarından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. Ancak glikolik asit ve BHA’lardan uzak durmalısınız. Bu güçlü asitler, hassas cildinizde iritasyona yol açabilir. Hassasiyet probleminiz varsa sizin için en uygunu laktik asit olacaktır!


ÖNERİLEN