MÜKEMMEL FORMÜL: ‘A x B’

ALARA ALPAY

Son yıllarda moda sektöründe gerçekleşen marka iş birliklerinin sayısı ciddi miktarda arttı, spor giyim markalarından lüks markalara, hızlı giyim markalarından sanatçılara, her alanda markalar ve kişiler, artık yaratıcılıklarını ve ürünlerini, iş birlikleri aracılığıyla tüm dünyaya sunuyor.

Peki markaların bu iş birliklerinin arkasındaki tek sebep, ürünlerini satın alacak daha fazla müşteriye ulaşmak mı?

2016’da Apple, Nike Watch’ı çıkarırken bu iş birliğinin kazancı küçümsenecek bir miktarda olmasa da bunun arkasındaki tek motif değildi. İş birliklerinde genellikle ön planda maddi kazanç olduğu düşünülür ancak, Apple da Nike da kendi endüstrilerinin en başarılı markalarından.

Aynı IKEA’nın Off White ile yaptığı iş birliği gibi sektörler arası iş birlikleri oldukça merak uyandırıcı ve dikkat çekici bir hale gelmiş durumda.

2019 yılında çıkan Off-White x IKEA ‘MARKERAD’ koleksiyonu çok fazla kişi tarafından beğenilmiş fakat aynı zamanda birbirinden alakasız bu iki markanın ortaklığı çoğu kişiyi de şaşırtmıştı. Bu iş birliği belki bir Ford x Tinder olmasa da kesinlikle beklenmedik ve sıra dışıydı; ama amaç maddi kazançtan çok daha öteydi. Off-White’ın sadece IKEA değil, Lego, Evian, Umbro, Timberland ve Nike ile yaptığı iş birlikleri, Virgil Abloh’un ününü ve ismini lüks moda dünyasından daha ileriye taşımasına yol açtı ve sadece moda camiasında değil, çok farklı kitleler tarafından tanınmasını sağladı. Herkesin de bildiği gibi zaten Off-White’ın IKEA müşterisine ihtiyacı yoktu, aynı IKEA’nın da Off-White müşterisine ihtiyacı olmadığı gibi…

Beraber çalışan ve üreten markalar kitlelerini genişletmeyi başarıyor, daha fazla kişiye hitap edebiliyor ve yarattıkları ürünlerle yaratıcılıklarını ve vizyonlarını daha iyi gösterme şansı elde ediyorlar. Yakın bir geçmişe kadar özellikle sokak modasına ait olan Nike Air Jordan’ın, artık lüks giyimin de vazgeçilemeyen parçalarından biri haline gelmiş olması, Nike’ın yaptığı iş birlikleri yoluyla başardığı bir şey. İlk önce Supreme, sonra Dior ve çok daha fazlası ile kurdukları ortaklıklar sayesinde Air Jordan, lüks giyimin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hatta Dior amblemini taşıyan klasik Jordan modeli Kylie Jenner, Travis Scott gibi Hollywood’un en ünlü isimlerinin favorileri arasında yerini aldı!

Artık karşımıza nerdeyse her gün yeni bir iş birliği haberi çıkıyor ve iki marka arasındaki ‘x’ i gördüğümüz zaman merakla doluyor, markaların beraber neler yaptıklarını incelerken istemsiz olarak heyecanlanıyoruz. Peki “x” neden dünyayı ele geçirmiş durumda?

Lüks markaların, daha ulaşılabilir markalar ile iş birlikleri yapması, Gen Z’nin alışveriş alışkanlıkları doğrultusunda oluşturulmuş bir strateji aslında. Diğer jenerasyonlar gibi, “mükemmel ve lüks” bir yaşamı idealize etmeyen bu jenerasyon, iş birlikleri sayesinde, lükse bakış açısını değiştirdi ve kendi karakterleri ve hobilerine hitap eden lüks ürünlere yönelmeye başladılar. Yani, kendilerini tanıtmak, genişletmek ve daha fazla kişiye ulaşmak isteyen lüks markalar, Gen Z’nin kalbine giden yolun iş birliklerinden geçtiğini anladı ve bu gerçeğe hızla adapte oldular…

Hangi stratejinin parçası olursa olsun, yeni iş birliklerini dört gözle bekliyoruz!


RECOMMENDED