MODANIN YENİ TAKINTISI: ÖKÜZ

DENİZ AKKAYA

Çin pazarında kıyasıya yarışan lüks markalar Çin Yeni Yılı’ndan paylarına düşeni almak için, göreceğimizi hiç düşünmediğimiz bu hayvanı hem koleksiyonlarına hem de kampanyalarına dahil ettiler!

Çin’in en önemli tatili Çin Yeni Yılı, bu sene 12 Şubat’a denk geliyor. Geleneksel olarak aileyi, göksel tanrıları ve atalarını onurlandırmak için kutlanan Çin Yeni Yılı’nın günü, Çin takvimine göre belirleniyor. Ay evrelerine, güneş gündönümlerine ve ekinokslara göre bağlı bu takvime; uyumlu bir dünya için elzem, zıt ama birbirini tamamlayan ilkeler olan Yin ve yang de hükmeden unsurlardan. 12 Şubat’ta başlayacak olan yeni ay yılı, bu sene öküz burcunda gerçekleşiyor. 2020’de Fare yılı kutlamaları, Covid-19’un Çin’de patlak vermesi nedeniyle iptal edildiği için bu sene, ayrı bir öneme sahip!

Genel olarak, öküz yılı iyi bir yıl olarak kabul edilir, çünkü hayvan Çin kültüründe güç, kararlılık ve dürüstlüğü temsil eder. Zaten Fare yılından iyi olması yeterli 😊 İnanışa göre kişi, kendi burcunun senesinde kötü şansı önlemek için her gün kırmızı giymeli!

Çin pazarında kıyasıya yarışan lüks markalar da bu özel günden paylarına düşeni almak için, göreceğimizi hiç düşünmediğimiz bu hayvanı hem koleksiyonlarına hem de kampanyalarına dahil ettiler!

On yıllardır moda endüstrisi Doğu ve Güneydoğu Asya’da ve giderek artan bir şekilde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avusturalya’da Çin pazarında en çok satan ürünler üzerine, 12 Çin burcu hayvanlarının baskısını yaparak yeniden piyasaya sürüyorlar. Bu sene ise kapsül koleksiyonların yaygınlığı dikkat çekiyor.

Burberry, yeni ay yılı için hazırladığı kapsül koleksiyonda, öküzden ilham alınarak tasarlanan, sınırlı sayıda Thomas Burberry monogram motifini, trençkotlar, spor giyimden esinlenen parçalar ve Olympia çantanın yeni bir rengini piyasaya sürdü. Kampanyada gerçek bir öküz bile yer aldı!

Dior erkek giyim kapsül koleksiyonu, Kim Jones ve Shawn Stussy iş birliğinin devamı niteliğinde. Stussy, öküz başı grafitiler, Saddle Çantalar, B23 ve B27 spor ayakkabıları, Dior logosunun kırmızı versiyonu ile markaya yeni bir bakış açısı getirmiş. Maria Grazia Chiuri ise öküz yılı için; hazır giyim parçaları, kitap kılıfları ve ebegümeci desenli Lady Dior çantalarından oluşan bir kapsül kolekiyon hazırlamış.

Öküze, hayvan olarak kampanyasında daha az yer veren Fendi, iyi şans ve neşeyi sembolize eden kırmızı renge odaklanmış ve krizantem ve şakayık renkte tasarımlardan oluşan bir koleksiyon ortaya çıkartmış. Krizantem uzun ömürü temsil ederken, şakayık refah, güzellik ve onur sembolüdür.

Geçtiğimiz Aralık ayında Gucci, efsanevi manga karakteri Doraemon ile çıkardığı kapsül koleksiyon ile, anime hayranlarını mest etmişti. 2020’nin Doraemon’un 50. Yıldönümü ve 2021’in Gucci’nin 100. Yılı olmasını kutlayan kapsül koleksiyon, markanın vintage esintili ürünlerine dünyaca ünlü karakterin baskısının eklendiği parçalar içeriyor. Öküz Yılı’nın gelişini kutlamak için ise kreatif direktör Alessandro Michele, ünlü manga karakterine öküz güncellemesi getirdi!

Prada ise “Enter 2021 New Possibilities” adlı kampanyasıyla tüketicileri, yeni yılı karşılamaya ve yeni yıl kararlarını paylaşmaya davet etti. Kampanyanın videosunda Prada Çin marka elçisi Cai Xukun, aktris Chun Xia ve Zheng Shuang, Cleo ve spazzolato çapraz vücut çantalar ile 2021’e doğru metaforik bir yolculuğa çıkıyor. Prada ise öküzü, kampanya boyunca sembolik olarak kullanan markalar arasında oldu.


ÖNERİLEN