MODA BİYOLOJİK SAATİNİ TİKTOK İLE DURDURABİLİR Mİ?

DENİZ AKKAYA

TikTok kullanıcısı olsanız da olmasanız da uygulama ve videolarını hiç görmemiş olma ihtimaliniz yok, bu uygulamadan kaçmak imkansız!

Uygulama, daha çok Gen Z ile ilişkilendirilse de moda endüstrisine olan etkisi de yadsınamaz bir hale gelmiş durumda. Bella Hadid gibi sitil ikonları modeller eğlenceli içeriklerini, Saint Laurent ve Louis Vuitton gibi lüks markalar da canlı olarak moda şovlarını TikTok’ta yayınlıyor; Tasarımcılar, modeller ve diğer yetenekler yayınladıkları yaratıcı videolar aracılığıyla keşfediliyor! 

Tiktok yaratıcı, rahat içeriğiyle öne çıksa da TikTok kullanıcıları, bir takipçi kitlesine sahip olmanın kariyer basamaklarını tırmanmada ne derece etkili olabileceğini çok ani bir şekilde görmüş oldu. TikTok’ta sitil içerikleri üreten kullanıcı Wisdom Kaye 1 sene de 4 milyondan fazla takipçi kazandı ve geçtiğimiz yıl IMG Models ile sözleşme imzaladı; şimdi Balmain ve Dior gibi markalarla çalışıyor!

@wisdm8

NEW SERIES ALERT !

♬ lofus – royce🌴
@wisdm8

this would actually be happening rn if it wasn’t for ‘rona🤧😞 (ib: @evelilythrifts) #gucci #rickowens #saintlaurent #prada

♬ Originalton – Alicia Ashanti

Instagram sayesinde influencer’lar, moda markaları için yabancı bir konsept değil ancak TikTok kullanıcıları için oldukça yeni bir alan. Tiktok’ta moda kavramı, kıyafetlerin ötesine geçiyor ve yaratıcı ifadeye dönüşüyor. TikTok eğlenceli bir platform olmasıyla bilinse de moda endüstrisine sanatlarını ve kişiliklerini sergilemek için yepyeni bir araç olarak da hizmet ediyor.

Tiktok, Eylül ayında defile canlı yayınlarının 3 milyondan fazla görüntüleme aldığını açıkladı. Dünyanın en büyük model ajanslarından biri olan IMG Models, yeni yüz arayışında uygulamaya git gide daha fazla baktığını belirtti. Kennedy Jardine de Wisdom Kaye, uygulama üzerinden keşfedilen modellerden yalnızca bir tanesi… Yani endüstri, geleceğini bi uygulama üzerinden yaratıyor!

En son koleksiyonlarını yetiştirmekle meşgul tasarımcılar bile TikTok’ta süreci paylaşmak için zaman yaratmaya başladılar. İnsanlar, gerçekten moda ve moda endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar. Jacquemus kreatif direktörü Simon Porte ve Balmanin’den Olivier Rousteing gibi tasarımcılar uygulamayı en aktif kullananlar arasında. Uygulamayı ustaca kullanan Rousteing, hem markanın en son tasarımlarını sergiliyor hem de ekibiyle birlikte yaptıkları eskiz çalışmalarını, ofiste bir gününü ve evdeki spor antrenmanını paylaşıyor! JW Anderson da ayrıca uygulamada, Harry Styles’ın viral olan patchwork hırkasının nasıl örüleceğine dair öğretici bir video yayınladı. Sonuç: patchwork videoları şu an tam 22.3 milyon görüntülenmeye sahip!

@jw_anderson

Making the JW Anderson Patchwork Cardigan is easy with our step-by-step video. Stay tuned for part 2 coming tomorrow. #fyp #ukfashion

♬ original sound – JW Anderson
@jw_anderson

The colourblock cardigan has been on an incredible journey this year, all because of you! #harrystylescardigan #jwanderson

♬ original sound – JW Anderson

TikTok, doğru kullanıldığında markaların büyümesini sağlamasının yanında işletmelerin doğduğu bir yer haline de geldi. Özellikle sürdürülebilir moda markaları TikTok’ta popülerlik kazanıyor. #Upcycling ve #vintage hashtag’leri toplam 10 milyar görüntüye sahip ve bu hashtag’lerin popülaritesi, Gen Z’nin sürdürülebilir ve dönüştürülmüş kıyafetlere olan takıntısını göstermektedir.

@ariellesidney_

This is definitely my new favorite outfit I’ve made.

♬ oops! – Yung Gravy
@natashahmedx

landscape graphic knitwear !!!!! #fyp

♬ original sound – switchdisco

Y2K modasının bu yılki geri dönüşüne çok şaşırdınız mı? Bunun için hepimiz TikTok’a teşekkür etmeliyiz. Uygulamada #Y2KFashion hashtagi 58 milyondan fazla görüntülenmeye sahip. Bu beklenmedik popülarite ana akım modada deprem etkisi yarattı: 2000’lerde yıldızların üzerinden çıkartmadığı Juicy Couture ve Von Dutch gibi markalar küllerinden doğarak popüler talep üzerine yeniden piyasaya sürüldü.

TikTok’ta styling ve kullanıcıların trendleri gardıroplarına nasıl dahil ettiklerine yönelik videolara karşı artan bir iştah görüyoruz. Fiziksel show’ların yerini alan dijital sunumlar, beklentilerin bu kadar ötesine geçmişken; TikTok’ta potansiyelini aşıp trendlerin yer aldığı değil oluştuğu bir platforma dönüşebilir mi? Viral moda trendleri 2021’de ve Covid-19’suz bir dünyada, aynı popülerlikte var olabilecek mi? Bekleyip göreceğiz 😊


ÖNERİLEN