MICHAL CHELBIN: HOW TO DANCE THE WALZ

DENİZ AKKAYA

Chelbin, kız ve erkek çocuklara geleneksel rolleri aşılamak ve onları şekillendirmek amacıyla kullanılan kıyafet kuralları ve üniformalar arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Çalışmalarında resmi askeri kıyafetler içindeki genç erkek öğrenciler, oldukça kırılgan ve tatlı gözüküyorlar. İhtişamlı kıyafetleri giyen genç kadınlar, eski bir estetiği çağrıştırırken aynı zamanda toplumdaki kadınların modası geçmiş görüşlerini de ortaya koyuyor. Genç insanlara giydirilen, her anlamda ağır kıyafetlerin ikilemi, Chelbin’in çalışmalarının kalbinde yer alıyor ve onlara derin bir güç veriyor.

1974 yılında İsrail’de doğan Michal Chelbin, üç yıl boyunca Ukrayna’yı dolaşarak ülkenin askeri yatılı okullarındaki hayatı belgeledi. Fotoğraflarda, alay üniformaları ve resmi askeri kıyafetleri giymiş genç erkekler ve dantel süslemeli hizmetçi kıyafetleri ve gelinlik giyen genç kızlar yer alıyor. Chelbin ayrıca iki farklı dönemde Ukraynalı gençlerin iki farklı yerde fotoğraflarını çekti: ilk olarak 2008’de Doğu Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde ve ardından 2019’da başkent Kiev ve çevresinde. Her iki çalışmada da süjeler yetişkinliğin eşiğinde, lise mezuniyet törenlerine hazırlanan gençlerden oluşuyor.

Bu çalışma ayrıca İspanya’da, çoğunlukla Sevilla ve Madrid çevresinde çeşitli matador okullarında çekilmiş görüntüleri de içeriyor. Matador okullarında, 7 ila 17 yaşları arasında, çoğunluğu erkek öğrencilerden oluşsa da kız öğrenciler de bulunuyor. Tüm bu görüntülerde belli bir uyumsuzluk hissediliyor; “Üniformanın” ciddiyeti ile modellerin duruşlarındaki gençlik utangaçlığı arasındaki tuhaf bir tezatlık var. Bu tezatlık, yıllar içinde Chelbin’in fotoğrafik imzası haline geliyor.

Her fotoğrafta, gençler doğrudan Chelbin’in kamerasına bakıyorlar, ilk bakışta hissiz gözükseler de yüzlerinde gençlikleriyle çelişen, dünyadan bıkmış ifadeyi görmemek mümkün değil. Bu imge, özellikle giyim ve üniforma ile ilgili toplumsal cinsiyet beklentilerinin bir gencin bilişsel gelişimini ve genel kimliğini nasıl şekillendirebileceğine dikkat çekiyor. Chelbin’in olağanüstü portreleri, eşzamanlı olarak süjelerin savunmasızlığını ve kendine sahip olma durumunu temsil ediyor.

Chelbin’in çalışmaları, Metropolitan, LACMA, Getty Museum LA, Jewish Museum New York, Cleveland Museum of Art ve Tel Aviv Museum gibi birçok özel ve kamu koleksiyonunda ziyaret edebilirsiniz.


ÖNERİLEN