MARVEL BY MARVEL HARRIS

DENİZ AKKAYA

2021 MACK First Book Ödülü’nü kazanan Marvel Harris, MARVEL adlı projesiyle, beş yıllık süreçte çekilmiş inanılmaz derecede samimi otoportrelerden oluşan bir seri sunuyor.

MARVEL, Marvel Harris’in mental hastalığı, kendini sevme, kabullenme ve cinsiyet kimliği ile kişisel savaşlarının yolculuğunu, tümü beş yıla yayılan bir otoportre koleksiyonuyla gözler önüne seriyor. Fotoğraflar yeni bir görsel dil sunuyor; Marvel’in otizm nedeniyle daha önce anlamlandırmakta zorlandığı duyguları ifade edebildiği bir araç. Bu portreleri fotoğraflama süreci, ona en çok ihtiyaç duyduğu anda çevresindeki dünyayla bağlantı kurmasını sağladı.

Marvel Harris, cinsiyet kimlik ve mental sağlık ile ilgili konularda farkındalığın artmasına katkıda bulunan önemli bir sestir. Marvel’in son derece kişisel kitabı, toplumdan trans bireylere ve kendini tamamen erkek ya da kadın olarak tanımlamayanlara karşı daha hoşgörülü bir tavır talep ediyor. Marvel, proje hakkında şunları söylüyor: “İlk başta projemin odak noktası cinsiyet geçişimdi, ancak yol boyunca bunun kendim için devam eden bir arayışla ilgili olduğunu öğrendim: sürekli gelişen duyguları olan bir insan olmak”.

“Harris’in otistik, non-binary, transseksüel bir sanatçı olarak yaşadığı deneyimin, mental hastalığı, kendini sevme ve cinsiyet kimliği ile mücadelelerinin izini süren ham ve iç gözlemsel bir tasviri.”– British Journal of Photography


ÖNERİLEN