Fotoğraf: Gucci

MARKALARIN TIKTOK BECERİLERİ

DENİZ AKKAYA

Eskiden geleceğe dönük stratejiler geliştirebilen markalar günümüzde ancak trendlere uyum sağlayabiliyor. Yeni nesil tüketicilerin kalbine giden yolun, sonunda TikTok’tan geçtiğini anlayan markalar uygulamada popülerlik yarışına girdi. Prada’dan Fashion Nova’ya kadar yüzlerce marka TikTok’un gücünden yararlanmaya çalışıyor; ancak kim doğru, kim yanlış yapıyor?

Instagram hesaplarında milyonlarla buluşan lüks markaların TikTok’ta aynı başarıyı yakalayamadıklarını görüyoruz. Uygulamaya mayıs ayında katılan Givenchy, Instagram’da 14,1 milyon takipçiye sahipken, TikTok’ta yalnızca 4738 takipçiye sahip. MiuMiu da Instagram’da 7,6 milyon, TikTok’ta ise yalnızca 12.000 takipçiye sahip olarak Instagram’daki başarısını TikTok’a taşıyamayan markalar arasında yerini alıyor. MiuMiu ve Givenchy’nin hayal kırıklığını paylaşan markalar arasında Burberry, Marc Jacobs ve Prada yer alıyor. Prada uygulamada 160.000 takipçi ile, takipçi sayısı en yüksek markalardan biri olsa da içeriklerindeki yorum sayısı, Instagram sayfalarına kıyasla, yok denecek kadar az. Lüks markaların TikTok’taki aktif tüketici kitlesini henüz tanıyamamasının temel nedeni: yüksek kaliteli reklam videolarının gençlerin doğal ve düzenlenmemiş videolarının arasında bir sanat eseri gibi durmasıdır. TikTok, düşük kaliteli videolarıyla samimi ve rahat hissettiren bir platform. Lüks markalar estetik olarak harika içerikler üretiyor evet, ama genç TikTok kullanıcıları sadece görülmek ve gülmek istiyor.

21 yaşındaki Morgan Presley’nin, bir Gucci modeli gibi gözükmenin adım adım talimatlarını verdiği TikTok videosu viral olunca kullanıcılar Presley’nin yarattığı “nasıl Gucci modeli gibi giyinilir” sesini kullanarak kendi videolarını çekmeye başladı.

@orynbassaranel

Хотели бы стать моделью #gucci? Как думаете, у меня получилось? 🤔 #guccimodel #guccimodelchallenge

♬ Gucci model be like – Anel Orynbassar
@dxvidkim

it’s the standing like lil uzi for me #guccimodelchallenge #fyp

♬ original sound – Gucci
@aureareadykids

Hey @gucci if ur seeing this… hi 😏#guccimodelchallenge #tiktokfashion #tiktokfashionmonth ib: @morganpresleyxo

♬ original sound – Gucci

Bu popülerlikten faydalanmak isteyen Gucci de kısa bir süre sonra kullanıcıların videolarını #guccimodelchallenge etiketi altında yeniden yayınlayarak hiç beklenmedik bir şekilde uygulamada hızla popülerlik kazandı. Markanın daha önce ürün lansmanı ve defilesini tanıtmak için yarattığı #GucciTenis1997 ve #GucciFW20 etiketleri 2 milyon görüntülenmeyi bile geçememişken #guccimodelchallenge etiketi neredeyse 50 milyon görüntülenme aldı! Yani Gucci başarıyı, hızlı giyim markalarının izinde, genç tüketicilerin kendi içeriklerini yaratmalarını sağlayarak yakaladı!

Hızlı giyim markaları ise, kitle odaklı içerikleriyle, uygulamada lüks markaların önüne geçmeyi başardı. Fashion Nova, Pretty Little Things ve Shein’in milyonları aşan takipçi, görüntülenme ve beğeni sayıları, markaların satışlarına da yansıdı. Hızlı giyim markaları, TikTok kullanıcılarına kaliteli çekilmiş reklamlar yerine, yaratıcı olabilecekleri sesler, filtreler ve challengelar vererek izleyenlerin gönlünü fethetmeyi başardılar!

Kapak fotoğrafı: Gucci


ÖNERİLEN