MANGO MASTEKTOMİ KOLEKSİYONU

DENİZ AKKAYA

İspanyol marka, meme mastektomisi geçiren kadınlar için yeni bir iç çamaşırı ve mayo koleksiyonu çıkarttı.

Girişim, geçen yıl teta & teta derneği tarafından ilk kuplu sütyen olan Lola’nın bir versiyonunu yaratma çabaları dahilinde gerçekleştirildi. Markanın amacı, mastektomi yaptırmak zorunda kalan ve meme implantı kullanmamaya veya meme rekonstrüksiyon ameliyatı geçirmemeye karar vermiş kadınların ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Projenin temel bir özelliği, şu anda bu tür giysilerin yüksek fiyatı göz önüne alındığında, uygun fiyatlı bir ürünün yaratılmasını sağlamak olmuştur.

Lola sütyeninin tek kuplu. Tasarım ekibi, ürün seçeneklerine meme implantı alternatiflerini de eklemesiyle birlikte; mayonun yanında iç giyim ürünleri de ekleyerek ürün çeşitliliğini de arttırdı.

Kapsül koleksiyon üç sütyen, iki mayo ve bir bikiniden oluşur. Tüm bu giysilerin çok yönlü tasarımı, mastektomi geçiren kadınların yanı sıra meme implantı veya protezi olan kadınlar için de uygundur.

Mango Tasarım Direktörü Justi Ruano yaptığı açıklamada, “topluluğumuz, müşterilerimiz bizim önceliğimizdir. Onları dinlemek, çözümler sunmak ve ihtiyaçlarına uyum sağlamak da bu önceliklerin başında gelir,” diyor.

İspanya’da üretilen tasarımlar, dünya çapında mango.com resmi web sitesinde S’den XXXL’ye kadar geniş beden yelpazesi ile satışa sunulacak.

teta & teta, yaratıcılık ve aktivizm yoluyla kadın özgürlüğünü teşvik eden sosyal projelerde yer alan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Amaçlarından biri de, bu bedenleri normalleştirerek topluluğunun kapsayıcılığına ve çeşitliliğine katkıda bulunmak isteyen Mango gibi markalarla paylaşarak, mastektomi geçirmiş kadınların sesini duyurmaktır. Bu koleksiyonun satışlarından elde edilen tüm gelirler bu derneğe bağışlanacaktır. Mango, daha önce de tüm gelirini kanser araştırmalarına bağışlayan dayanışma koleksiyonları çıkartmıştı.


ÖNERİLEN