LÜKS ENDÜSTRİ KAPSAYICILIK YOLUNDA

DENİZ AKKAYA

Geçtiğimiz sene BLM protestoları sırasında, aktivist gruplar işletmeleri ve şirketleri beyaz olmayan çalışan sayılarını ve kapsayıcılık girişimlerini açıklamaya çağırdı.

Ancak birer birer verilerini açıklayan şirketler, bu çalışanların pozisyonları ve rütbelerini açıklamaktan geri durdu. Verilere göre, önceki senelere kıyasla büyük gelişmeler olsa da, ful kapsayıcılık için daha atılması gereken çok adım var. Verilerdeki en dikkat çekici detay, üst ve yönetici pozisyonlarında renk eksikliğiydi ve bu da bizi bu yazının ana sorusuna getiriyor: beyaz olmayan insanlar neden markanın işleyişine geniş çapta dahil oluyor da yönetici pozisyonlarında yer almıyor?

Fortune dergisine göre, 500 şirketten yalnızca 4’ünün CEO’su siyahi. Siyahlar ABD nüfusunun yaklaşık %13.4’ünü oluşturmasına rağmen, büyük şirketlerde üst düzey liderlik rollerinin yalnızca %3,2’sini oluşturuyorlar. Black Lives Matter protestoları Batı dünyasının büyük bölümünde ırkçılık ve ayrımcılığın altını çizerken, Avrupa’dan gelen kurumsal tepkiler genellikle ABD pazarıyla sınırlı kaldı.

Virgil Abloh 2018’de Louis Vuitton’un erkek giyim kreatif direktörü olmasıyla, Avrupa merkezli lüks bir moda evinin başına geçen ilk Afro-Amerikalı olarak tarihe geçti. Ardından 20 Temmuz 2021’de Louis Vuitton, Dior ve daha birçok lüks markanın sahibi LVMH, Virgil Abloh’un Off-White’ında çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. Bu, LVMH’in Off-White hisselerinin%60’ını, Abloh’nun ise %40’ını elinde tutacağı anlamına geliyor. Anlaşma, her iki taraf için de anıtsal bir anı temsil ediyor. Louis Vuitton erkek giyim kreatif direktörü Abloh, bunun kendisine “masada oturma” ve lüks holding üzerinde daha fazla etki sağladığını söylüyor. LVMH için ise, sadece sokak giyimine değil, aynı zamanda lüks alanda çeşitlilik ve kapsayıcılığı savunan siyah bir tasarımcıya da büyük bir yatırım anlamına geliyor.

Birinci nesil Ganalı bir Amerikalı olarak Abloh’un başarıları, özellikle lüks modada çalışabilmeyi umut eden genç yaratıcılar için ilham verici. Abloh, öğrencilere fonlar, mentorlar ve ücretli stajlar dahil olmak üzere önemli kariyer geliştirme kaynakları sağlayan bir girişim olan Virgil Abloh™️ “Post-Modern” Burs Fonu’nu 2020’de kurdu.

Bu haberler kesinlikle doğru yönde atılmış adımlar olsa da şu soruyu akla getiriyor: Lüks markalar gerçekten kapsayıcı olabilir mi yoksa sadece zamana ayak uydurmaya mı çalışıyorlar?


ÖNERİLEN