#KIDCORE

DENİZ AKKAYA

Cottagecore, TikTok ve Instagram’daki herkesin ormanın derinliklerinde yaşamayı dilemesine neden olurken, yeni bir internet estetiği bizi çocukluğumuza götürüyor: kidcore.

Boncuklu aksesuarlara, kelebek tokalara ve reçine yüzüklere modern bir yenileme geldi, TikTok ve Instagram sayfalarımız kiddi kitch ile doldu taştı!

PEKİ KIDCORE NEDİR?

Kidcore, parlak renkler ve 90’ların çocuk kültüründen oluşan bir estetik. Kidcore, neon, ana ve pastel renkleri oyuncak, boncuk, çizgi film ve çıkartma gibi konseptlerle birleştiriyor. “Biraz” çocuksu olan bu estetik aynı zamanda benzer birçok estetikle de örtüşüyor. Kidcore’un amacı, 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanlara nostaljik hissettirmektir.

Kidcore, 30’larına yaklaşan milenyum kuşağının hayatına bir güneş gibi doğuyor; gerçekten renkli bir ruh hali ve genç bir hava bürünmenizi sağlıyor. Göz alıcı renkleri ve birçok küçüklük anınızı da beraberinde getiriyor üstelik! Bu estetiğin beraberinde getirdiği “gençlik” duygusu onu TikTok ve Instagram’da popüler yapan ana şey.

Kidcore estetiği aynı zamanda diğer estetiklerle örtüşen bir estetiktir. Kidcore stilleri, 90’lı ve 2000’li yıllardan parlak renkler, oversize denimler, hayvan baskıları, çizgi film temalı giysiler gibi birçok trendi kapsar. 90’lı ve 80’li yıllardan pek çok çizgi film #kidcore estetiğinde karşımıza çıkıyor, örneğin The Powerpuff Girls, Sailor Moon ve Care Bear… Hepsinin sizi en sevdiğiniz çizgi filmi izlemek için evdeki herkesten daha erken uyandığınız hafta sonu sabahlarına geri götüren bir enerjisi var.

Boncuklar ise neredeyse nostaljik her estetikte karşımıza çıkan bir element. Kidcore’un diğer estetiklerle örtüşmesinden kastımız da tam olarak bu! Renkli boncuklar #kidcore’dan önce karşımıza indie kid ve indie estetiğinde çıkmıştı. Kidcore’un birkaç tane alt türü de vardır: Spooky Core, Loudcore, Stickercore ve Girlcore. 

Bu estetikteki baş aksesuarları neon renklerdeki bucket şapkalar, bandanalar ve kelebek saç tokalarından oluşuyor.

Kidcore estetiği yalnızca kıyafetlerden ibaret değil. Bu estetiğin kapsadığı birçok aktivite de var! Bazı Kidcore etkinlikleri arasında eğlenceli kıyafetler yapmak, özellikle suluboya resim yapmak ve paten yapmak gibi nostaljik aktiviteler yer alıyor. Ek olarak, renkli filtrelerle fotoğraf çekmek, arkadaşlık bilezikleri yapmak da Kidcore’un sevilen etkinlikleri arasında yer alır. Bu estetiklerin yalnızca eğlence amaçlı olduğunu ve Kidcore’u düşünürken parlak, eğlenceli ve içinizdeki çocuğu heyecanlandıracak şeyleri düşünmeyi hiçbir zaman unutmayın!


ÖNERİLEN