KATEGORİ: RÖNESANS!

Beyoncé, 7. stüdyo albümü RENNESSAINCE ACT I ile balo salonu efsanelerini selamlıyor…

Beyoncé, yeni albümü sitesinde yayınladığı mesajda böyle anlatıyor: “Kültürü yaratan tüm öncülere, katkıları çok uzun zamandır tanınmayan tüm düşmüş meleklere teşekkür ederim. Bu albüm sizi kutluyor.” 

16 parçadan oluşan albüm, House, Disco ve Afro-Tech melodilerini keşfeden ve geçmişten ve günümüzden dans müziğinin Siyah queer öncülerine bir aşk mektubu olarak hizmet eden olağanüstü bir eser. Gerçekten bir rönesans etkisi yaratan albüm aynı zamanda büyük kreatif işbirlikleri sonucu diyebiliriz. Büyük referanslar ve ikonik sample’lar içeren albümün en etkileyici detaylarını sizler için bir araya getirdik: Pure/Honey adlı şarkıda Kevin’ların sesini duyuyoruz.  Drag efsanesi ve gece hayatının unutulmaz isimlerinden Kevin .Aviance’ın 1999 ikonik, ballroom’ları ele geçiren hiti “Cunty” ile başlıyor Pure/Honey. Break My Soul’da ise efsanevi Big Freedia’ya; Cozy ve yine Pure/Honey’de ballroom efsaneleri TS Madison, Moi Renee, MikeQ, Kevin Aviance ve Kevin JZ Prodigy’ye rastlıyoruz. Ayrıca Honey Dijon’un Cozy ve Alien Superstar parçalarının prodüktörlüğünü yaptığını da söylemeden geçemeyiz. Bu ikonik işbirliği Rennasaince’ın her notasında hissediliyor ve Beyoncé bir kez daha müzikte rönesans etkisi yaratıyor. Daha kişisel düzeyde Beyoncé için albümün en büyük ilhamı, kuir amcası ve vaftiz annesi Johnny’den geliyor. Uncle Johnny’den Heated adlı parçada bahsetmesinin yanında albümün yayınlanmasıyla eş zamanlı olarak paylaştığı notta da bahsetti Beyoncé.

Beyoncé 17 yaşındayken AIDS’ten ölen Jonny için, “O benim vaftiz annemdi ve beni bu albüme ilham veren birçok müzik ve kültürle tanıştıran ilk kişiydi. “Kültürü yaratan tüm öncülere, katkıları çok uzun zamandır tanınmayan tüm düşmüş meleklere teşekkür ederim. Bu albüm sizi kutluyor.”

Renaissance ballroom sahnesine direkt referanslarıyla tüm güvenli alanları alanları kutluyor. House müzik, her zaman siyah kültürün parçası olmuş; siyah kadınlar ve kuirlerin çabalarıyla yaratılmıştır. Bu nedenle, Beyoncé’nin kalibresinde bir sanatçının balo salonunu ve sahneleri ana akım pop müziğe taşıdığını görmek gerçekten olağanüstü.

Rennaisance’ın stylingi ise Beyoncé’nin iki ana stilisti Marni Senofonte ve KJ Moody tarafından yapıldı ve yardımcı stilistlerden oluşan bir ekip tarafından desteklendi. 

Tam galeriyi beyonce.com üzerinden keşfedebilirsiniz.


ÖNERİLEN