KAREN MARSHALL: KIZLAR ARASINDA

DENİZ AKKAYA

Karen Marshall 1985’te Yukarı Batı Yakası’nda bir grup genç kızı fotoğraflamaya başladığında, bu projenin nereye varacağından emin değildi.

Onlardan on yaş büyük olan Marshall, orta sınıf, kentsel bir ortamda kızlığın nasıl göründüğünü keşfetmekle ilgileniyordu.

“Bana nasıl büyüdüğümü hatırlatan kızlara bakmak istedim.”

1985’te sokakta on yıl boyunca çekim yaptıktan sonra Karen, kamerasını daha içsel bir perspektife yöneltmek ve ilişkilerin psikolojisine odaklanmak istedi. New York’ta bir grup genç kızın dostluğunu belgelemeye başladı. Niyeti, 16 yaşındaki kızlar arasında yaşanan duygusal bağlara bakmak ve kızlar arasında meydana gelen simgesel ilişkilerle ilgili bir belgesel proje üzerinde çalışarak bunun fotoğraflarda nasıl ifade edilebileceğini düşünmekti. 30 yıl sonra sonunda bu projeyi tamamlayacağı konusunda hiçbir fikri yoktu.

16 yaşındaki bir lise öğrencisi olan Molly Brover ile tanışan Karen, onun ve arkadaşlarının fotoğraflarını çekip çekemeyeceğini sordu. Molly’nin bu teklifi kabul etmesi üzerine Karen, düzenli olarak gençlerle zaman geçirmeye ve arkadaşlıklarının sıradan ritüellerini belgelemeye başladı. Kızların projesine duydukları coşku, ona kurmak istediği diyaloğu, kız gruplarının ergenlikte birlikte deneyimleyebileceği duygusal bir iç dünyayı sundu.

On ay sonra, Molly’e bir araba çarptı ve Cape Cod’da tatil yaparken 17 yaşında hayatını kaybetti.  Karen bu duruma çok üzüldü ancak projeyi devam ettirmeye karar verdi. Molly’nin 17 yaşında kalacağını ve kızların geri kalanının kadın olacağını fark etti. Bu düşünce, gelecek yıllarda kızları çeşitli şekillerde belgelemeye devam etmesi için ona ilham verdi.

Zamanla Karen saatler dolusu video ve yüzlerce fotoğraf topladı. Görsel bir hikayeyi genişletmenin yaratıcı yollarını bulmaya olan ilgisi, fiziksel galeri alanı bağlamında fotoğraf ve tamamlayıcı medyayı kullanarak kadınların arkadaşlıklarını mercek altına alan bir sergi tasarlamasına yol açtı.

35mm siyah beyaz fotoğraflarla başlayan bir proje, sesli röportajlar, eski videolar, kolaj ve küçük kitaplardan oluşan bir koleksiyon ve arşivi araştıran efemerayı içerecek şekilde genişleyen 30 yıllık bir arkadaşlık meditasyonuna dönüştü. 2021, bu dört on yıllık projenin nihai çözümünü işaret ediyor.

“Yıllar boyu bu kızların bağımsız, güçlü kadınlara dönüşümünü belgeledikçe, bu projenin çok hızlı bir şekilde gerçekleşemeyeceğini anladım. Dostluğu ve kaybı tanımlayan alanlar zamanla ilerler, bu yüzden acele etmedim. Kızlar Arasında (Between Girls) çalışmasının amacı her zaman çok sayıda medyayı bir araya getirmek ve anlamlı bir görsel anlatı oluşturmak olmuştur. Kızlar Arasında (Between Girls) kitabı, izleyicilerin ellerinde tutabileceği bir nesne, hem içsel hem de etkileşimli bir deneyim olarak paylaşmaktan heyecan duyuyorum. Birçoğunuz bu projeyi yıllar boyunca çeşitli şekillerde desteklediniz. Büyük bir projeyi gerçekleştirmek için gerçekten bir ordu gerekiyor ve birçoğunuzun katkıda bulunduğu tüm yollar olmadan ne yapardım bilmiyorum.”


RECOMMENDED