K-POP YILDIZLARININ LÜKS MODAYA YOLCULUĞU

DENİZ AKKAYA

Lüks markalar gün geçtikçe daha fazla, Avrupai karakteristiklere sahip yüzler yerine K-Pop yıldızlarının gücü ve etkisine yöneliyor.

Küresel moda evlerinin marka elçilerinin yalnızca Hollywood ünlüleri ve süper modellerin olduğu günler geride kaldı. Kore popülerliği ve kapsayıcılığının gücüyle, daha fazla Koreli ünlü, Kore ya da küresel pazar için büyükelçiler olarak hareket etmeye başladı. İşte lüks markalara öncülük eden Koreli ünlüler.

HYUNA

On yıldan fazla bir süredir şarkıcı-söz yazarı/rapçi olarak solo kariyer yapmış olan eski Wonder Girls ve 4Minute üyesi artık CV’sine global Loewe elçisini de ekleyebilir. Ocak ayında listelerin zirvesinde yer alan yedinci EP’si I’m Not Cool’u yayınlayan deneysel stil yıldızı, İspanyol evinin “canlı bir stil anlayışını” somutlaştırıyor.

BTS

Dünyanın en ünlü ve etkili erkek gruplarından biri, Louis Vuitton’un marka elçisi olmasıyla moda dünyasına da damgasını vurmayı başardı. Louis Vuitton’un erkek giyim kreatif direktörü Virgil Abloh, “BTS’nin bugün Louis Vuitton’a katılmasından çok memnunum. Lüks ve çağdaş kültürü birleştiren, markaya modernite getiren bu ortaklığın devamını dört gözle bekliyorum. Üzerinde çalıştığımız tüm heyecan verici projeleri paylaşmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Grup, hit teklisi Dynamite’ın aday gösterildiği 2021 Grammy Ödülleri’nde Louis Vuitton kıyafetleri giydi. Daha yakın zamana gelecek olursak grup, 2021 Sonbahar/Kış erkek giyim koleksiyonu sunum filminde de yer aldı.

BLACKPINK ROSE

Saint Laurent Haziran 2020’de Pre-Fall 2020 koleksiyonu kampanya görselleriyle birlikte Rose’nin marka elçisi olacağını duyurmuştu. Blackpink üyesinin bu çarpıcı solo çıkışından sonra Rose, Tiffany and Co.’nun da küresel marka elçisi oldu. Rose, yeni gösterisinin bir parçası olarak Tiffany HardWear koleksiyonunun dijital kampanyasında da yer alacak.

G-DRAGON

G-Dragon, Chanel ile ilişkilendirilen ilk K-pop ünlülerinden biriydi. Big Bang solisti ilk olarak 2017’de marka elçisi olarak atandı. G-Dragon ile ortaklık kuran markalar -başta Chanel- K-pop’un gücünü ve etkisini erkenden hissetti.

BLACKPINK JISOO

Dior, Blackpink üyesi Jisoo’yu hem moda hem de güzellik için yeni küresel elçisi olarak seçti. Fransız moda evi, 2021 sonbahar koleksiyonu sunumu öncesi, heyecanlı haberi sosyal ağlarında duyurdu.  Jisoo, koleksiyonu oluştururken Maria Grazia Chuiri’nin ana ilhamlarından biri olmuş!

EXO KAI

İnce fiziği ve uzun boyuyla Kai, Gucci’nin ilk Koreli marka elçisi oldu!  İlk Gucci defilesine 2018’de katılan Kai, 2019’da bir gözlük kampanyası vesilesiyle markanın elçileri arasında yerini almayı başardı.


ÖNERİLEN