K-POP ETKİSİ

DENİZ AKKAYA

Güney Kore’de doğan K-Pop, bu kültürün modern güzellik standartlarını ve müzikal zevklerini yansıtan bir Kore pop müziği tarzı ve tek gecede ünlenen viral bir trendden çok daha fazlasıdır. 1950’lerde ortaya çıkan ve batı kültüründen büyük ölçüde etkilenen K-Pop, gün geçtikçe daha da fazla popülerlik kazanıyor. 2012’de Psy’ın Gangnam Style’ı ile dünyanın gündemine oturan Güney Kore 2015’te, yalnızca K-Pop ve K-Dramaların popülaritesi nedeniyle değil, aynı zamanda güzellik endüstrisini değiştiren K-Beauty fenomeninin yükselişi nedeniyle de hala ilgi odağı.

İnternet ile bütünleşmiş hayatlar yaşayan Gen Z’nin en büyük iki problemi siber zorbalık ve gelecek kaygısı. Bu problemler ile tek başlarına baş etmeye çalışan güçlü jenerasyonun yolu, K-Pop ile kesişiyor. Gen Z’nin K-Pop’u bu kadar sevmesinin nedeni ise şarkıların içerikleri! En favori gruplardan olan BTS’nin şarkılarının büyük bir çoğunluğu umut ve kendini sevme hakkında.

Yani, bu gruplar değişimin gücü gibi iyi şeyler hakkında şarkılar yazıyor. Gen Z’nin de işte tam olarak buna, birilerinin onların yanında olduğunu bilmeye ihtiyaçları var. BTS, ATEEZ, StrayKidz, MAMAMOO, Twice, NCT gibi birçok K-Pop grubunun fanları da birbirleriyle büyük bir dayanışma içinde. Dünyanın dört bir yanındaki K-pop fanları geçtiğimiz aylarda Trump’ın Tulsa mitingini sabote ederek de oy verme yaşları geldiğinde hangi tarafta olacaklarını net bir şekilde duyurdular! K-pop hayranlarının yoğun bağlılığı ve çevrimiçi örgütlenme yetenekleri Asya’da uzun zamandır biliniyordu, ancak bu yıl çevrimiçi politik aktivizme katılımları ABD’de de oldukça dikkat çekti. Blackpink’in Blinks ve BTS’nin BTS army (BTS ordusu) adlı hayranları, en sevdikleri grupların, organize sosyal kampanyalarla ABD listelerinde zirveye çıkmasına yardımcı oldu. İlk olarak Güney Kore’de çıkan Blackpink, Billboard Hot 100’de bir numaraya yükselmesinin ardından dünya çapında ün kazandı. Dünyayı kasıp kavuran bu dört kişilik kız grubu, 2019’da Coachella’da sahne aldı ve en son Blackpink: Light up the Sky adlı Netflix belgesellerini yayınladı. Blackpink şu anda 24 saatlik bir süre içinde YouTube’da en çok izlenen video da dahil olmak üzere Youtube’da birden fazla rekora sahip. 

 K-Pop gruplarının etkisini fark eden markalar da pazarlama stratejilerini bu doğrultuda planlamaya başladı. MAC Cosmetics, geçen hafta Lisa takma adıyla yaygın olarak bilinen Blackpink üyesi Lalisa Manoban’ı küresel marka elçisi olarak duyurdu. Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarında 10 milyondan fazla görüntülenme alarak, markanın sosyal kanallarda yılın en yüksek performans gösteren gönderilerinden biri oldu. Manoban, markanın bir yüzü olarak hizmet etmenin yanı sıra, ileride çıkacak “inovasyon ürünleri” üzerinde de MAC ile çalışacak. Blackpink üyeleri zaten uluslararası lüks markaların listesinde uzun süredir yer alıyordu. Manoban aynı zamanda Eylül ayında Celine ve Temmuz ayında Bulgari’nin de marka elçisi olmuştu. Diğer grup üyelerinden Rosé Saint Laurent’in, Jennie Kim ise Chanel’in küresel marka elçisi oldu. Grubun son üyesi Jisoo ise, Güney Kore’deki Dior’un yüzü.

Fotoğraf: YSL

K-Pop, K-Pop’ta sıklıkla gördüğümüz cinsiyetsiz güzellik estetiğini yansıtarak, akışkan cinsiyet estetiğini de genç nesile empoze ediyor. Bu estetik, diğer ülkelerdeki sosyal güzellik standartlarına oldukça dışında. Örneğin K-Pop erkekleri, dünyaca kabul edilen “erkeklik” algısından çok farklı olarak, oldukça akışkandır. Bu hareketin kitlesel çekiciliği de büyük ölçüde Z kuşağına bağlı, çünkü bu kuşak geçmiş nesillerden daha açık fikirli ve bireyselliğe değer veriyor. İnterneti kullanarak büyüyen Z kuşağı, gelişim dönemlerinde birçok farklı kültür ve görüşe maruz kalmalarının sonucu olarak şimdi; toplumsal tabuları reddediyor ve diğer jenerasyonlara göre daha global ve hümanist bir vizyona sahip!

Her yönüyle farklı bir jenerasyon olan Gen Z’nin müzik dinleme alışkanlıkları da oldukça farklı. Müzik ve diğer tüm endüstrilerin geleceği olan bu neslin ilgi alanlarına ve alışkanlıklarına uyum sağlamak da atılması gereken mantıklı bir adım gibi görünüyor. Sosyal medya ve yeni teknolojiler sayesinde Gen Z’nin sesini duymamak artık mümkün değil!

Kapak fotoğrafı: CELINE


ÖNERİLEN