IŞILTILI YAZ CİLDİ REHBERİ

DENİZ AKKAYA

Mevsim değişimi, cilt bakımı rutini değişikliklerini de beraberinde getiriyor…

Soğuk havalarda kurtarıcınız olan yağlar ve yoğun kremleri, yaz aylarında artan nem ve sıcaklıkla beraber rafa kaldırmanın zamanı geldi. Eğer cildinizi düzenli olarak nemlendirmiyorsanız, ışıl ışıl bir cildi unutun deriz. İdeal cilt bakım rutininizi oluşturmak için kuru, karma ve yağlı ciltler için rutin ve içerik önerilerimizden oluşan yazı serimize göz atabilirsiniz. Cildinize uygun nemlendiriciyi bulmak, rutininizi stabilleştirmenizde önemli bir rol oynar. Ancak bu sene, önceki senelere kıyasla ekstra bir zorlukla karşı karşıya cildimiz.  Pandemi, hayatımıza birden fazla cilt sorunu getirdi. Son bir senedir evde kalmanın verdiği stres ve sıkıntı yanında maske takmak da cildimizi olumsuz etkiledi.

İnternetin ‘maskne’ olarak adlandırdığı, maske nedeniyle ağız çevremizde oluşan akne problemini, geçtiğimiz yaz korkunç bir şekilde gördük. Maskne ile savaşmak için, fazla sebumdan kurtulmanıza yardımcı olacak iki mucizevi bileşen salisilik asit veya benzoil peroksit içeren ürünlere yönelmelisiniz.

Hepimizin bildiği gibi, cilt bakımı rutininizdeki tutarlılık, sağlıklı bir cilt elde etmenin en önemli adımıdır. Çene ve ağız bölgesinde sivilcelenme yaşıyorsanız, pamuklu kumaş maskeleri deneyebilirsiniz. Kumaş maskeler, doğal, nefes alabilen kumaşlardan üretildiği için terleme ve tahrişe neden olmaz. Ayrıca biriken kir, ter veya bakterileri ortadan kaldırmak için her gün temiz bir maske kullanmak -kumaş maske kullanıyor iseniz her kullanımdan sonra yıkamak- önemlidir.

Yaz aylarının gelişiyle cilt rutininize daha hafif kombinasyonlara, özellikle de jel formdaki nemlendiricilere yönelmek iyi bir adım olacaktır. Jel nemlendiricinizi, yağlar yerine, hyalüronik asit veya gliserin gibi nemlendirici bir serum, güneş koruyucu ve antioksidan serumlarıyla eşleştirmek, yazın cildiniz için yapacağınız en iyi şey olabilir.

Işıltıdan yoksun donuk, cansız bir cilt, soğuk kış aylarının ardından sık rastlanan bir sorundur. Yaz aylarında cildi anında aydınlatmanın en hızlı ve en kolay yolu olarak laktik veya glikolik asit eksfolyantları deneyebilirsiniz. Sadece peeling tonerleri ve retinolü aynı anda kullanmadığınızdan emin olun, bu ürünleri dönüşümlü kullanın. Hangi içerikleri birlikte kullanmalı ve hangilerini birlikte kullanmamanız gerektiğini öğrenmek için, içerikler yazımıza göz atabilirsiniz.

Antioksidanların cildinizi serbest radikal hasarından ve diğer çevresel stres faktörlerinden korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında cildin UV ışınlarına daha fazla maruz kaldığı durumlarda faydalıdır. C vitamini ayrıca cildinizi koruduğu ve yaz aylarında daha da kötüleşen koyu lekeler için bir tedavi görevi gördüğü için bir serum veya kremde aramak için iyi bir seçenektir.

Cildinizi korumak ve kırışıklıkları önlemek, ışıltısını korumak kadar önemlidir. Ne de olsa yaz ayları güneşin cildinize en çok hasar verdiği zamandır. Ne kadar güneş altında vakit geçirirseniz bilin ki olası kırışma ihtimaliniz o kadar artar. Bu nedenle, lekeleri ve yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmak için güçlü bir güneş kremi kullanmak şarttır.


ÖNERİLEN